Sutyen ölçünüzü biliyor musunuz?

Size uygun olan beğendiğiniz sutyeni denemeden alabilmeniz için doğru sutyen ölçünüzü doğru olarak biliyor olmanız gerekir. Sutyen ölçünüzü doğru olarak hesaplayabilmeniz için birkaç noktayı bilmeniz gerek. İşte bu noktalar…

Sutyen ölçünüz iki değerden oluşur. Beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğüyle ilgilidir. Genelde meme büyüklüğü ile beden orantılı olduğundan, her model için ayrı cuplar üretilmez.

Beden ölçünüzü nasıl bulursunuz?

Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

Örneğin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sutyen 80 beden olmalıdır. Sutyen bedenleri 5 cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Meme altı çevresine göre sutyen bedenini bulmak
– 70 cm. ve altı 70,
– 71-75 cm.arası 75,
– 76-80 cm. arası 80,
– 81-85 cm.arası 85,
– 86-90 cm arası 90,
– 91-95 cm.arası 95,
– 96-100 cm. arası 100.

Sutyen cup (bone) ölçüsünü bulmak

Mezuranızı yine sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü verir.

Fark cup ölçüsü
– 6.5 cm’den küçükse A,
– 6.5-13 cm. arası B,
– 14 – 19.5 cm. arası C,
– 19.5-26 cm. arası D,
– 26 cm’den büyükse DD.

Örneğin meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sutyen ölçünüz 75B’dir.

Eğer sutyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.

NOT: Ölçünüzü, göğüslerinizde oluşacak şişlik ve gerginlikten etkilenmemesi için regl olmadan bir kaç gün öncesinde alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek