Tansiyonu hareketle yenin

Uzmanlar, hipertansiyondan korunmak için hareketli bir yaşam tarzını öneriyor. Kan basıncının normal kabul edilen değerlerden yüksek olması anlamına gelen hipertansiyon, birçok hastalık için de risk faktörü olarak kabul ediliyor.

Görme kaybına neden
Hipertansiyon tedavi edilmediğinde; kalp yetmezliği, kalp krizi, böbrek yetmezliği, damarların daralması, beyin kanaması, felç ve görme kaybına neden oluyor.

Risk faktörü şişmanlık
Uzmanlar, şişmanlığın hipertansiyon için önemli bir risk faktörü olduğunu belirterek, hipertansiyondan korunmak için öncelikle ideal ağırlığın korunmasını öneriyor. Hipertansiyondan korunmak için hareketli bir yaşam tarzı seçilmesi gerekiyor. Düzenli fiziksel aktivite, yaşın ve kronik hastalıkların olumsuz etkisini azaltıyor, kan basıncını düzenliyor, ani ölüm riskini azaltıyor.

Süt ürünleri tüketilmeli
Hastalıktan korunmak için sigara içilmemesi, beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, vücut ağırlığını dengede tutmak ve kilo almamak için, az şekerli besinlerin tercih edilmesini, tatlılar ve şekerli içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini önemle belirtiyor.

Yağlı besinlerden kaçının
Ayrıca tuz ve sodyum alımının kısıtlanması, yağlı besinlerden mümkün olduğunca kaçınılması ve bol miktarda yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek