Tarih boyunca iç güzelliği

Kadınlar için iç güzelliği geçmişten günümüze kadın için her zaman erkekten daha önemli oldu ve kadınlar bu uğurda birçok sıkıntıya göğüs gerdi.

Geçmişten günümüze kadının iç güzelliği, erkeğinkinden daha önemli oldu. Öyle ki kadınlar iç güzellikleri için son derece sağlıksız cenderelere girdiler. Göğüsleri daha güzel göstermek için sıkıştırdılar onları. Belleri ince dursun diye sımsıkı korseler giydiler. Ve külotlar ve jartiyerler ve daha neler neler…

İç çamaşırında 60’larda ve 70’lerde fırfırlı, dantelli, kurdelalı kadınsı ama domestik modeller, 80’lerde ‘dişiliği’ ortaya çıkaran ama işlevsellik açısından kısır modeller, 90’larda işlevsel, seksi ve sağlıklı modeller kullanıldı. 2000’li yıllarda ise kadınların iç güzelliği, her zamankinden daha çok ön planda olacak.

Sonunda güzellik kadar sağlık ve işlevselliğin de önemi keşfedildi. İç çamaşırları hem güzel, hem seksi, hem işlevsel, hem de sağlıklı olmalıydı artık.

Göğüs sağlığı için

Göğüs sağlığı için yapılması gereken en önemli şeyin vücuda uygun sutyen seçmek olduğu artık ispatlanmış bir gerçek. Ama kadınlar artık çok şanslı. Küçük göğüsleri büyüten, büyük göğüsleri küçük gösteren sutyenler var. Üstelik bunlar öyle sıkıştırma ya da baskı yoluyla değil de, son derece sağlıklı bir şekilde, küçük göğüsleri silikon yardımıyla büyütüyor, büyük göğüsleri orjinal kuplarıyla küçük gösteriyorlar.

Külot ise bambaşka bir mevzuu

Eskinin kalın kenarlı, düşük belli külotları, yerini ince kenarlı ve yüksek belli külotlara bıraktı. Tıpkı bikiniler gibi… İç çamaşırlarında tüm modeller teri önleyici, vücudu saran ve hijyenik kumaşlardan seçildi. Şimdilerin külotları da son derece rahat; çok sıkmayana, kasıklara baskı yapmayan modeller…

Külodun pantolondan ve etekten izi belli olmamasına da dikkat ediliyor. Bunun için de artık ‘t’ donlar tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında giyilen tiril tiril kumaş pantolonlarda külodun belli olması da, bu şekilde engelleniyor. Üstelik ‘t’ donlar, hemen her markada da bulunuyor. Bu arada son derece ince kumaştan örülmüş, normal külotlar da en az ‘t’ donlar kadar kullanışlı. Ne dar pantolon, ne de etekten belli oluyor.

Kadınsılık ön plana çıkartıldı

Body’ler, babydol’ler, kombinezonlar da zaman içinde modernleşti tabii. Eskinin ‘seks objesi’ kadını yerine kadınsılık ön plana çıkartılırken, ne istediğini bilen, seksi kimlik de body, babydol ve kombinezonlara yansıtıldı. Tıpkı iç çamaşırlarında olduğu gibi.

İç çamaşırlarının önemi arttı

Zamanla, çamaşırların sadece özel anlarda ortaya çıkması kuralı kaybolduğundan ve sadece iç çamaşırıyla bile dolaşılır hale geldiğinden beri, iç çamaşırlarına daha bir özen gösterilir oldu.

Kıyafetin orasından, burasından sutyen askısı ya da külot kenarının görünmesi normal karşılanmaya başlayalı, hatta moda olalıberi, iç çamaşırı mevzuu gerek model, gerekse renk açısından daha önemli hale geldi.

2000’li yıllar, cinselliğini özgürce yaşayabilen ama kadınsı kimliklerini geri planda tutmayan kadınların yılları olacak. Klasikleşmiş modellerin yanı sıra sağlık şartları, estetik ve dişilik göz önüne alınarak üretilen modeller, kadının güzelliğini daha çok ortaya çıkaracak. Dolgulu modeller ise yine revaçta olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek