Tatillerde fazla uyumayın

Yorucu bir günün ardından bedenin ve zihnin dinlenmesi için her insanın mutlaka uykuya ihtiyacı vardır. Vücuda gerekli olan uyku, tek seferde ve kesintisiz olanıdır. Gün içinde birkaç saatlik bölünmüş uykular tam bir dinlenme imkânı sağlamıyor.

Hafta sonlarında ya da tatil günlerinde fazla uyumanın sakıncalı olduğu belirtildi. Bu durumun uyku ritmini bozacağına dikkat çekiliyor “Hafta içi az uyudum, hafta sonu bunu telafi ederim” düşüncesi yanlıştır. Vücudun alıştığı uyku ritmi bozulmamalı. Aynı şekilde sabah uykularını da çok fazla önermediklerini söyleyen uzmanlar, bunun sebebini “Kişinin, gününün üçte birini uykuyla geçirdiği düşünülürse, sabah saatlerindeki uyku, geceki uyku düzenini etkileyecektir. Bu da uyku ritminde sapmalara neden olur” diyor.

Yetişkinlerde her bünyenin günde ortalama sekiz saat uykuya ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlara göre, uyku düzeni kişilere göre farklılık gösteriyor. İnsan, uykuya daldığı ilk saatlerden itibaren bedenen dinlenmeye başlıyor. Uykunun yüzde 25’lik bölümü bedensel dinlenmeye, yüzde 25’lik bölümü ise REM uykusu denilen zihinsel dinlenmeyle geçiyor. Kalan yüzde 50’lik bölümün sırrı ise henüz belirlenemedi.

Zihinsel dinlenme önemli
Gece boyunca sürekli olarak uykunun değişik evreleri yaşanıyor. Zihinsel dinlenme daha çok sabah saatlerinde oluyor. Zihinsel dinlenmenin tam olarak gerçekleşmediği durumlarda, öğrenme de zorlaşıyor. Her bünyenin kendisine göre bir uyku ritmi düzeni oluşturması gerekiyor.

Deliksiz bir uyku istiyorsanız;
– Öncelikle ‘uyku hijyeni’ne önem verilmesi gerekiyor.
– Akşamları uyumadan önce kahve, çay ve kolalı içecekler tüketilmemeli.
– Çok aç ya da çok fazla tok yatağa girilmesi de uykunun kalitesini etkiliyor.
– Uyumak için yatak odasından başka bir mekan tercih edilmemeli. Salonda ya da televizyonun karşısında uyumak da uyku ritmini bozar.
– Uyku problemi yaşayan hastalar, uyku ilacı kullanmadan önce bir doktora danışmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek