Taze peynirde Brucella tehlikesi

Uzmanlar, sokak ve pazarlarda sıklıkla satılan iyi kaynatılmamış çiğ süt ile taze peynirin Malta Humması’na (Brucella) neden olabileceğini söyledi. Sokakta satılan çiğ süt ve taze peynirden, insanlara geçen Malta Humması tüm organları olumsuz etkiliyor.

Brucella ölümcül olabiliyor
Çukurova Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülseren Ağrıdağ, hayvanlardan insanlara geçen en ciddi hastalıklarından biri olan Malta Humması’nın insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirterek, önemli bilgiler verdi.

Şayet önlem alınmazsa kronikleşerek ölümcül hastalıklara bile neden olur.

Malta Humması (Brucella) taşıyan hayvanların idrar ve dışkısı ile çiğ süt ve taze peynirin yüksek ısıda iyi pastörize edilmemesinden kaynaklanıyor.

Vatandaşların, sokak ve pazardan yoğun olarak aldıkları çiğ sütten yapılan taze peynirleri, yüzde 10 tuz içeren salamurada 45 ile 60 gün arasında bekletmeleri gerekiyor. Vakaların çoğunda bulaşma, idrar, dışkı, deri ve mukoza yoluyla olur. Solunum yoluyla da bulaşabilir.

Hasta hayvanların, eti, sütü, süt ürünleri ile temas eden insanlara bu hastalık bulaşabilir. Bu yüzden, hayvan yetiştiricileri, veterinerler, çobanlar, mezbahada çalışanlar, sütçüler, peynirciler bu hastalığa yakalananların çoğunluğunu meydana getirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek