Terliyken su içilmez mi?

Uzmanlar, terliyken su içilmeyeceği yönündeki inanışın yanlış olduğunu belirtti. Halk arasında spor yaparken ve terliyken su içilmeyeceği yönünde yanlış bir inanışın hâkim olduğunu hatırlatan uzmanlar, ter vücuttan çıkarken, potasyum ve sodyum gibi vücuda faydalı mineralleri de beraberinde götürdüğünü, bu nedenle de sıvı kaybını biran önce telafi etmek gerektiğini belirtiyorlar.

Sıvı kaybı telafi edilmemiş vücudun kalp ve damar sistemi zorlanır, bedenin iç ısısı güvenli bir seviyede korunamaz hale gelir. Bu nedenle spor yaparken ve terliyken su içilmemesi yönündeki inanış yanlıştır. Aksine, sıvı kaybının telafi edilmemesi fiziksel performansı negatif olarak etkiler. Ayrıca vücutta kaybedilen sıvı, performans düşüklüğü, çabuk yorulma, sinirlilik hali, kramplar ve bacak ağrılarına yol açar. Sıvı kaybının yol açtığı sorunlar, günlük yaşantıyı da olumsuz etkiler.

Günlük hayatta bol sıvı almanın daha fazla enerji, güç ve dayanıklılık, daha serin bir vücut, daha uzun ve yüksek performans, vücudun daha çabuk toparlanması gibi faydaları bulunuyor.

“Terliyken su içilmez mi?” için 2 cevap

  1. Terli iken su içilebilir. Ama içilen suyun ılık olması gerekmektedir.Terli iken soğuk su içerseniz,anında şifayı kaparsınız.Aman bu hususa dikkat edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek