Tıbbi hatalar her yıl binlerce hastayı öldürüyor

Prof. Dr. Metin Çakmakçı, Türkiye’de sağlık sistemindeki en büyük sorunun sıklıkla yapılan ‘tıbbi hatalar’ olduğunu açıkladı.

Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, kaliteli sağlık hizmeti sunmanın kriterleri konusunda açıklamalarda bulundu.

“Kaliteli ve güvenilir bir sağlık hizmeti verildiğinden emin olmak için, ilgili sağlık kurumunda, hekimin bilgi ve becerisini denetleyen mekanizmalar olmalıdır” diyen Çakmakçı, Türkiye’de her yıl tahminen 20 bin kadar hastanın ‘tıbbi hatalar’ nedeniyle yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

Tıbbi hataların en önemli basamağını ‘ilaç hataları’nın oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Çakmakçı, “Bu konuda, hekimin üzerindeki kontrol mekanizması kadar, hastanın bilinçlendirilmesi de büyük önem taşıyor. Hastaya soruyoruz ‘ilaç kullanıyor musun?’ diye ‘hayır’ diyor. ‘Peki herhangi bir şey kullanıyor musun?’ diye sorduğumuzda ise ‘sadece kırmızı haplarım var’ yanıtını veriyor. Bu şekilde başlayan bir tedavide tıbbi hataların yapılma riski de artıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek