Unutkanlık 30 yaşından sonra vuruyor

Unutkanlık, yaş ilerledikçe artan bir sorun. Tıbbi ve psikolojik nedenleri olan unutkanlığın hayatınızı etkilemesine izin vermemek ve ilerlemesini durdurmak için alacağınız birkaç basit yöntem var.

İnsanlar yaş ilerledikçe daha unutkan olmaya başlıyor. Yeni kavramlar öğrenmek, daha önce bilinen isim ve sözcükleri hatırlamak veya kişisel eşyaları bulmak, daha uzun zaman alabiliyor. Bunlar genellikle ciddi bellek kusurlarına değil; ılımlı bir unutkanlığa işaret ediyor.

Basit önlemlerle unutkanlığın önüne geçmenin mümkün olduğunu söyleyen Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, unutkanlığı yenmek için şu önerilerde bulunuyor:
“Bir kişi unutkanlığı hakkında endişeleniyorsa öncelikle doktora başvurması gerekiyor. Ayrıca, bir hobiyle uğraşmak, arkadaşlarla vakit geçirmek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak belleği canlı tutmaya ve unutmayı engellemeye yardımcı oluyor.”

Belleğe yardımcı olacak yollar:
– Yeni beceriler öğrenin.
– Sosyal topluluklarda ve okullarda gönüllü olarak çalışın.
– Mümkün olduğu kadar vaktinizi dostlarınız ve ailenizle geçirin.
– Ajanda kullanmak, liste yapmak ve not tutmak gibi belleğe yardımcı araçlar kullanın.
– Cüzdanınızı, anahtarlarınızı ve gözlüklerinizi her gün, hep aynı yere koyun.
– Dinlenmenize özen gösterin.
– Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenmeye çalışın.
– Kendinizi depresyonda hissederseniz yardım alın.
– Alkol almayın.

Günlük yaşamı etkileyebilir
Ciddi bellek problemleri, kişinin araba kullanma, alışveriş yapma ve para harcama gibi günlük aktiviteleri yapmasını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu tür kişilerde, daha önce çok iyi bildiği bir yerde kaybolmak, tekrar tekrar aynı soruyu sormak, yön işaretlerine uyamamak, zaman, yer ve kişiler hakkında net olamamak ve kendi bakımını yapamamak gibi belirtiler görülüyor.

Ciddi bellek sorununda, unutkanlığa yol açan olayı bulmak önem taşıyor. Çünkü, tedavi temelde sorunun nedenine bağlı oluyor.

Bazı tıbbi nedenler, ciddi bellek sorunlarına yol açabiliyor. Bu sorunların, tedaviye başlamadan önce giderilmesi gerekiyor. Bellek sorunlarına yol açan tıbbi nedenler ise şöyle sıralanıyor: Bazı ilaçların yan etkileri, depresyon, vücutta yetersiz sıvı olması, yetersiz beslenme veya vücutta vitamin ve mineral eksikliği, küçük kafa travmaları ve tiroit problemleri.

Yaşlı insanlarda; yalnız, kaygılı ve sıkıntılı olma gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıklar da kafa karışıklığına ve unutkanlığa neden olabiliyor.

Alzheimer hastalığı da ciddi bellek problemlerine yol açan bir diğer önemli etken. Belirtiler yavaş bir şekilde başlıyor ve zaman içerisinde kötüleşiyor. Başlangıçta hastalık, basit bir unutkanlık gibi görülebiliyor. Ancak, hastalar zamanla net bir şekilde düşünce problemleri gösteriyor ve günlük işleri yapmakta zorlanıyor. Hastalık ilerledikçe Alzheimerlı hastalar, beslenme ve banyo yapma gibi ihtiyaçları için başkalarına bağımlı hale geliyor.

“Unutkanlık 30 yaşından sonra vuruyor” için bir cevap

  1. bende 3 yıldır panik atak var bir buçuk yıldır ilaç aldım şu an kendimi kontrol edebiliyorum ilaç da bir buçuk yıldır almiyorum iyiye gidiyordum fakat şimdi unutkanlık şaşı konuşma laflari çiğneme insanların isimlerini unutma sıkıntıyla beraber geliyor, 1 hafta, 15 gun gibi suruyor 4 gun iyi olabiliyorum. bu beni çok sıkıyor. .ne yapmam lazim? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek