Unutkanlık Alzheimer başlangıcı olabilir

Uzmanlar, unutkanlığı yaşlılığa bağlamamak gerektiğini belirterek bunun Alzheimer başlangıcı olabileceğini konusunda uyarılarda bulundu.

Alzheimer Vakfı Başkanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, unutkanlık ile Alzheimer arasındaki bağ ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte hastalığa daha sık rastlanıyor. Hastalığın görülme sıklığı 25-30 yıl içinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde artacak. Hasta sayısı dünyada 18 milyona, Türkiye’de 250 bine ulaştı.”

Yaşlılık deyip de geçmeyin
Unutkanlığı yaşlılığa bağlamamak gerekiyor. Bu, Alzheimer başlangıcı olabilir. Hastalık süreci, hasta yakınları ve bakıcılar için de çok zordur. Bu hastalara bakan bakıcıların yüzde 60’ının depresyonda olduğu saptanmıştır. Pratisyen hekimlerin birçoğu, Alzheimer hastalığını yaşlılığın sonucu olarak kabul ediyor. Hekimlerin de eğitilmesi gerekiyor.

Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre de, bunama hastalığına yakalanan üç kişiden ikisinin Alzheimer olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek