Uyku apnesi kalp krizi riskini artırıyor

Gün içinde esnemeden duramıyor, bulunduğunuz yerde uyuma ihtiyacı hissediyorsanız mutlaka sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Uzmanlar, gündüz uykululuk halinin en önemli nedenlerinden birisinin uyku apnesi olduğunu ve uyku apnesinin tedavi edilmediğinde kalp krizi riskini artırdığını belirtiyor.

Neredeyse hepimiz birbirimize geceleri yaşadığımız uykusuzluktan ve gün içindeki uykululuk halimizden söz ediyoruz. Bazen yeterli uyku bile bu sorunun yaşanmasına engel olamıyor ve sürekli yorgun olma ve uykulu hissetme durumu çok çeşitli hastalıkların belirtisi olabiliyor.

Konunun uzmanları, gün içinde yorgun ve uykulu olma haliyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Aşırı halsizlik tehlikeli

Dr. Özgür Şamilgil Dahiliye ve Kardiyoloji Uzmanı:

“Bedenin dinlenmesi için 2 saatlik uyku yeterliyken beyin için en az 6 saat kaliteli (kesintisiz, kan basıncı ve oksijen düzeyi yeterli) uykuya ihtiyaç vardır. Bu gerçekleşmediğinde gün içinde uyuklama görülecektir. Gün içinde yaşanan uykululuk hali; baş dönmesi, bayılır gibi olma, baş ağrısı, unutkanlık, sinirlilik, aşırı halsizliğe neden oluyorsa bu tehlike işareti olabilir. Öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurulmalı, organik bir sorun yoksa mutlaka psikiyatrik değerlendirme yoluna gidilmelidir.”

Depresyon nedeni

Uzm. Dr. Onur Saltuk Dönmez Psikiyatri Uzmanı:

“Uyku düzensizlikleri depresif durumun bir parçası olup, depresyon tedavisiyle düzelebilir. Ancak uyku bozuklukları bunu etkileyecek fiziksel veya ruhsal bir sorun olmadan da ortaya çıkabilir. Bu sorunlar “uyku hijyeni” denilen uygulamalarla kolayca ortadan kaldırılmaktadır. Sorunu ortadan kaldırmaya yarayacak önlemlerin alınmaması durumunda depresyon gibi ruhsal bozukluklar oluşur. Sıcak havalar ise uyku hijyenini bozarak, gün içindeki yorgunluk ve bitkinlik hissini artırır.”

Felce yol açabilir

Uzm. Dr. Tuba Coşkun Falay Göğüs Hastalıkları Uzmanı:

“Gündüz uykululuk halinin en önemli nedenlerinden biri uykuda solunumun bir süreliğine durması anlamına gelen uyku apne sendromudur. Bu durumda bir uyku bozukluğu merkezine başvurmak ve uyku testi yaptırmak gerekir. Bu yapılmazsa uyku apne sendromu kandaki oksijen seviyesinin düşmesine ve kalp yükünün artmasına neden olur. Uzun dönemde ise yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin damarlarında tıkanıklık sonucu felce yol açabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek