Uykunun fazlası da azı da hastalık

Uyku hastalığı denildiğinde ilk akla “Fazla uyuma ya da uyuyamama” geliyor. Oysaki uzmanlar 84 çeşit uyku hastalığının bulunduğunu ve her birini de ciddiye almak gerektiğini söyledi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji profesörlerinden Derya Karadeniz, beden ve ruh sağlığı ve yaşam kalitesi için düzenli bir uykunun şart olduğunu belirtti. Uykusuzluğun depresyondan kaynaklandığını düşünenlerin çok olduğunu ancak farklı nedenlerden dolayı da uyunmadığını söyleyen Karadeniz, “Hastalar psikiyatra gitmeden önce uyku uzmanına tedavi olmalarını öneririm” diye konuştu.

Hastalığı basite almayın
Uyku hastalığının basit bir hastalık olmadığının altını çizen Karadeniz, “Uyku hastalığının bir çeşidi olan ‘Parasomnia’ hastaları uykudayken cinayet işleyebiliyor ya da kendisine zarar verebiliyor. Hasta REM uykusu sırasında gördüğü kabusu uyku sırasında gerçekmiş gibi yaşıyor. Bu şekilde cezaevine giren birçok hastam oldu. Bu tür hastalara genelde ilaç tedavisi uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Birçok trafik kazasına uyku hareket bozukluğu hastalığının neden olduğunu söyleyen Karadeniz, hastalığın belirti ve etkilerini şu şekilde sıralıyor:
“Uyku sırasında uyku kalitesini düşüren fiziki hareketlerden oluşan bir hastalıktır. Uyurken nefes alıp, verememe, terleme, tuvalete kalkma, kilo alma, horlama şeklinde görünüyor. Bu da uyku kalitesini düşürüyor. Yorgun uyanma, kilo alma, konsantrasyon bozukluğu, hipertansiyon gibi bir çok rahatsızlığa zemin hazırlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek