Üzüm kanserden koruyor

Üzüm suyunun içerdiği flavonoidler, bazı kanser türlerine karşı koruyucu görevi görüyor. Vitamin, mineraller ve antioksidan özellikler gösteren flavonoidlerce zengin bir meyve olan üzümün, çeşitli rahatsızlıkları tedavi edici özellikleri var. Üzüm suyunun ise, içerdiği flavonoidler ile bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu bildiriliyor. Her gün tüketilen üzüm suyu, hücrelere zarar veren bileşenlerin düzeyini azaltıyor.

Gen yapısı bozulabilir
Hücrelere zarar veren öğelerin başında serbest oksijen radikalleri gelir. Serbest radikaller her çeşit dokuya, hücreye, hücrenin herhangi bir bölümüne zarar verebilir. Örneğin, hücre zarında, onun yapısal bileşenlerinde, lipitlerin yapısında değişiklik yaparak hücre zarını zedeleyebilir. Böylece, hücrenin hem yapısı hem de bütünlüğü bozulabilir.

Genetik bilgiyi taşıyan DNA da bu bileşenlerin saldırısına uğrayabilir. DNA yapısındaki küçük değişikliklerle gen yapısı bozulabilir. DNA ya da genlerde bozulmalar, kanser oluşumuna ve hücre ölümüne yol açabilir.

Üzüm suyunun DNA yapısına ve hücrelere zarar veren bileşenleri azaltma etkileri, bir araştırmaya göre şu şekilde açıklanmaktadır:
“Üzüm suyu, içerdiği flavonoid bileşenlere bağlı olarak potansiyel antioksidan etkinlik gösterir, bu özelliği nedeniyle plazma antioksidan kapasiteyi yükseltir, oksidasyona bağlı DNA hasarını ve hücrelere zarar veren bileşenlerin düzeyini azaltır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek