Uzun yaşamanın sırrı Akdeniz diyetinde saklı

Düzensiz bir hayat, yorgunluk, sinir bozukluğu, şiddetli romatizma veya meydana gelen kalp hastalıklarından kendinizi korumanız mümkün. Uzmanlar, bunun sırrının Akdeniz diyetinde saklı olduğunu söylüyor…

Avrupa’da en çok yağ tüketen Fransızlar ve İtalyanlar kalp hastalıklarına daha az yakalanıp daha uzun yaşıyor. Onların uzun ve sağlıklı yaşatan iksirin adı Akdeniz diyeti. İşte bu diyetin temeli…

Vücuda yağ alımının yüzde 30 oranında veya daha az düşürülmesinin obezite tedavisinde ve kronik rahatsızlıkları önlemede en uygun yaklaşım olduğunu iddia edilirken, yağ tüketimi yüzdesi nispeten fazla olan birçok Avrupa ülkesinde (Fransa, İtalya gibi) obezite pek yaygın değildir.

Kardiyovasküler rahatsızlıklara da daha az rastlanır ve ölüm oranı daha düşüktür. Dahası ‘yağ oranı yüksek’ beslenme programı uygulayanların ‘yağ oranın düşük’ diyet yapanlara göre daha hızlı ve kalıcı kilo verdiğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Balık ve yumurta yiyin

Akdeniz tarzı beslenme toplam kalorinin yüzde 30’unu yağdan aldıkları için orta dereceli yağ diyetleri kategorisine girerler. Yağ oranı yüzde 26 ile yüzde 42 arasında değişir. Akdeniz diyetleri batı diyetlerine oranla genellikle daha yüksek miktarda tekli-doymamış yağ ve Omega-3 yağ asitlerini içerir.

Akdeniz usulü beslenme doğal besinler açısından oldukça zengindir ve meyve sebze, baklagiller, ekmek, tahıllar, kabuklu yemişler ve taneli besinler gibi bitkisel kökenlidir. Bitkisel kökenli yiyecekler, zeytinyağı, peynir, yoğurt ve şarap günlük olarak tüketilir.

Balık, tavuk ve yumurta her hafta düzenli olarak tüketilir. Tereyağı, kırmızı et ve işlenmiş gıdaların tüketimi düşük olduğundan dolayı doymuş ve trans yağlara pek rastlanmaz.

Star – Selahattin Dönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek