Varislerden kas masajıyla kurtulun

Özellikle kadınlarda görülen ve fizyolojik olduğu kadar estetik açıdan da insanları rahatsız eden bir hastalık olan varis, vücudumuzda bulunan toplardamarların çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesiyle meydana gelmektedir.

Hareketsizlik, başta kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları olmak üzere kas, hormon, sinir ve psikolojik sistemlerde olumsuz yönde değişimler göstermektedir.

Kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında beslenme ve hareketsiz yaşamın dışında genetik faktörlerin önemi büyüktür.

Normalde kalpten, vücutta atardamarlarla gönderilen kan, daha sonra yeniden kalbe dönmek için toplardamarlar yardımıyla kan sirkülâsyonu sağlamaktadır.

Dünyamızdaki yerçekimi kanın toplardamarlardan yukarı çıkmasını zorlaştırmaktadır. Toplardamarlarda bulunan kapakçıkların dejenerasyonu sonucunda ‘varis’ adı verilen rahatsızlık meydana gelmektedir. Belirtileri ise toplardamarların kıvrımlı ve bölüm bölüm genişlemiş bir hal almasıyla görülür.

Ayakta uzun bir süre hareketsiz kalınınca alt bacakta şişmeler ve ağrılar ortaya çıkar. Çok nadir olmakla beraber kaşıntı da yapabilir.

Tedavi edilmez ise dolaşımın bozulmasından dolayı kanda pıhtılaşma ve yukarıda saydığımız belirtilerin şiddetlenerek artmasına sebep olur. Tedavisi ameliyatla olabildiği gibi, ilaç tedavisiyle de başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Egzersiz yapın

– Sırt üstü yere uzanıp ayaklarınızı havaya kaldırarak bisiklet hareketi yapın. 50 defa tekrarlayın.

– Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı dimdik havaya kaldırıp makas hareketi yapın. 50 defa tekrarlayın.

– Bacaklarınız kapalı olarak ayakta durun, parmaklarınızın üzerinde yükselip alçalın. 50 defa tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek