Vücudun güzelliğini bozan tüyler

Kadınların vücutlarında görülen aşırı tüylenmeden kurtulmak için, sebeplerini ve tedavi yöntemlerini bilmek gerekiyor.

Cilt güzelliğini bozan pek çok faktör var. Bazı nedenlerle kadınların vücudunda görülen tüylenmeler de bunlar arasındadır.

Tüylenmenin nedenleri araştırılırken önce hormon testleri yapılıp, kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenmelidir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemeler ile varsa yumurtalık veya böbrek üstündeki tümörler tesbit edilmelidir.

Aşırı tüylenmenin nedenleri

Vücudundaki tüyler artan insanların mutlaka doktora görünmesi gerektiğini söyleyen Doktor Murat Taşdemir, aşırı tüylenmenin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

Normal kıl büyümesi

Kıllar, derinin altında ‘folikül’ adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinde kalan kısmı alındığı halde kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. Erişkinlerde iki tip kıl bulunuyor. Birincisi kadının yüzünde, göğüslerinde bulunan ince, renksiz ve kısa olan kıllar. İkincisi ise, hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve cinsel bölgelerinde bulunan sert, uzun ve koyu renkli kıllar. Ön kol ve bacakların dizden aşağılarındaki kılların sayısı hormonal durumdan bağımsızdır.

Yüzde ve vücutta tüylenme

Kandaki androjenlerin (erkeklik hormonu) artması, tüylenmeyi ortaya çıkarır. Androjenler, ince, zayıf ve kısa olan tüylerin, sert uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Menopoz

Kadınların menopoz dönemlerinde, yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde, androjen sentezi devam eder. Bu da, kıllanmaya neden olabilir.

Genetik

Annesinde aşırı tüylenme olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

İlaçların yan etkileri

Erkeklik hormonları veya androjenik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

Polikistik over hastalığı

Yumurtalıklarda kist oluşup, erkeklik hormonlarının fazlaca üretilmesine neden olur. Aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık tümörleri

Androjen salgılayan tümörler aşırı tüylenme yapar.

Adrenal bozuklukları

Androjenler böbrek üstü bezinde de üretilir. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Tüylenmenin tıbbi tedavisi

En çok doğum kontrol hapları kullanılır. Bu haplardaki östrojenler, karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır.

Diğer bir ilaç olan ‘Spiranolakton’ androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde ise kortizon kullanılır.

Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımını engellenerek aşırı tüylenme tedavi ediliyor. Hormon tedavisi ile de yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilir.

Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlaması halinde ilaca devam edilir.

“Vücudun güzelliğini bozan tüyler” için 9 cevap

 1. 28 yaşındayım.kıllarla tanıştım tanışal mücadele ediyorum.lakin bi sonuç bulamadım.karınca yumurtası yagı.bioder v.s.belirli aralıklarla kullandım ama olmadı.igneli epilasyon.lazer bunlarda olmadı.hepsi boş.tabiki bunlar tedavim sırasında yapılmıştır.doktor tavsiyesiyle bunları kullandım.ama inanın olmadı
  artık yapacak bişeyim kalmadı.saygılar ve sevgilerimle.

 2. Çenemde tuylenme var sızden bana akıl verıp yardımcı olamnızı ıstıyorum ne yapabılırım?

 3. Arkadaşlar size bir önerim var eğer yüzünüzde tüyler varsa; bir yemek kaşığı doğranmış naneyi bir yudum suyla yutun bunu 15 gün boyunca yapın.
  Sonra 15 gün ara verin tekerar yapmaya başlayın.
  Sonucu sizde fark edeceksiniz uygulayan olursa lütfen cevap yazsın…

 4. Aşırı tüylenme sorunu için nane kürü:
  1 yemek kaşığ taze naneyi ince ince kıydıktan sonra ağzınızda çiğneyip üstüne iki-üç yudum su içerek yutun.
  Bu uygulamayı 15 gün boyunca hergün yapın.15 gün uyguladıktan sonra bir kaç gün uygulamaya ara verin.
  Ardından 15 gün süra ile uygulamaya devam edin.
  Arkadaşlar ben de bu kürün tarifin İbrahim Saraçoğlu’nun sitesinde gördüm…

 5. arkadaşlar öncelikle bi hormon testi yapılmalı daha sonra hormanlar düzeldikten sonra lazer epilasyon yapılmalı hormanlar tedavi olmadan kıllardan kurtulmak mümkün deil
  bu yüzden nane kürü felan biraz uğraştırıcı

 6. arkadaslar bendede ayni sorun var bu nane gercekden ise Yararmi benim tuhlerim ince ve sari ama co beli oluyo ve bikdim artik neyapmam gerek reyhan abla bana tavsiyeni soylermisin saol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek