Vücut dismorfik bozukluğu

Vücut dismorfik bozukluğu

Vücut dismorfik bozukluğunda kişi görünüşünde başkalarına göre normal ama kendisine göre kusurlu, çirkin, bozuk olarak algıladıkları vücut alanları ile sürekli takıntılı bir şekilde meşguldür.

Vücut dismorfik bozukluğu olan kişiler hayali veya önemsenmeyecek kadar ufak bir beden kusurunu çarpıtıp abartırlar. Bu durum kişide belirgin bir sıkıntı yaratarak kişisel, mesleki ve sosyal işlevselliğinde bozulmaya neden olur.

Vücut dismorfik bozukluğu süreğen ve dalgalanan bir seyir gösterir. Vücut dismorfik bozukluğuna sıklıkla depresyon ve anksiyete bozukluğu eşlik eder.

Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı (DSM-IV-TR)’na göre vücut dismorfik bozukluğu

Görünümündeki hayali bir kusur ile uğraşıp durma. Hafif fizik anomali varsa bile, kişini kaygısı buna göre belirgin olarak aşırıdır.

Bu uğraş, klinik açıdan belirgin bir sıkıntı ya da toplumsa, mesleki alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur. Bu uğraş, başka bir mental bozuklukla daha iyi açıklanamaz (örn. Anoreksiya Nervoza’daki vücut biçimi ve ölçüleri ile ilgili hoşnutsuzluk).

Vücut dismorfik bozukluğunun nedenleri

Görülme nedenleri yeme bozukluklarındakilerle aynıdır. Toplumun zayıflığa çok değer verdiği kesimlerde de daha sık rastlarız Anoreksiya Nervoza’ya.

Toplumun dış görünüşe verdiği bu önem, kozmetik ve tekstil sektörünün sunduğu idoller gençlerin bu aksaklıklara sahip olanları tetiklemektedir.

Vücut dismorfik bozukluğunun başlamasında ilk gençlik dönemlerinde kişinin vücutlarına yönelik yapılan eleştir ve kullanılan olumsuz ifadelerin kuvvetli etkisi olabilmektedir.

Vücut dismorfik bozukluğu daha çok ergenliğe giriş ve erken ergenlik dönemlerinde yaşlarında başlar. Kadınlarla erkeklerde aynı sıklıkta görülür.

Vücut dismorfik bozukluğunda öncelikle başvurulan uzmanlar estetik cerrahlardır.

Vücut dismorfik bozukluğunun görülme sıklığı

Vücut dismorfik bozukluğunun genel toplumda görülme sıklığı % 0,1 – 1 oranındadır.

Vücut dismorfik bozukluğunun tedavisi

Vücut dismorfik bozukluğunda tedavi iki ayaklı olmalıdır; farmakoterapi ve psikoterapi. Psikoterapide öncelikle psikodinamik yaklaşım, sonrasında da bilişsel-davranışçı yaklaşım kullanılması doğru olacaktır.

Kişi, vücut dismorfik bozukluğuna sebep olanlarla yüzleştikten sonra, doğru baş etme teknikleri geliştirerek vücudunu sevmeyi, olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmelidir.

Vücudumuzu değiştirmek yerine bakış açımızı ve algımızı değiştirmek daha sağlıklı ve doğru olandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek