Vücut yağlarınızla güzelleşebilirsiniz

Vücut yağlarınızla güzelleşebilirsiniz

Yıllardır güzelliğine düşkün kadınların dilinde ‘liposuction’ var. Yöntemde yenilikler var mı? Liposuction artık değişik tekniklerle yapılıyor. Alınan yağlar vücudu şekillendirmede kullanılarak vücut yapısı ve formasyonu değiştirilebiliyor.

Vücudunuzdaki yağları güzelleşmek için kullanın!

Estetik ve plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, liposuction ve yağ enjeksiyonu ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

Bu işleme, fazla yağlardan kurtulma operasyonu diyebilir miyiz?

Liposuction sadece yağ alınması değil aslında… Vücudun şekillendirilmesine de yardımcı oluyor. Özellikle popo ve kalça bölgesindeki şekil bozuklukları ve düşük popo görünümlerinde sıklıkla uygulanıyor. Ayrıca bacak içindeki çarpıklıkları ve ayrıklıkları gidermekte de yağ konularak şekillendirme yapmak mümkün olabiliyor. Bazen çok ince bilekler de aynı yöntemle kalınlaştırılabiliyor.

Nasıl uygulama yapılıyor?

Daha çıkık ve dolgun bir popo görüntüsü oluşturmak istendiğinde ve popoyu yukarı kaldırmak için bu yöntem sıklıkla kullanılabiliyor. Uygulamada, poponun altındaki yağlar alınıyor üst ve orta bölgesine ve kas arasına yağ enjeksiyonu yapılarak daha şekilli popo elde edilebiliyor. Poponun altındaki yağların alınması, bacak boyunun da daha uzun görünmesini sağlayabiliyor.

Neden?

Çünkü popo ve kalça kenarındaki fazlalıklar, bacak boyunun daha kısa, poponun da daha aşağıda görünmesine sebep oluyor.

Hangi durumlarda görüntüde bozukluklar oluyor?

Genellikle poponun basık olması hoş olmayan bir görüntü oluşturabiliyor. Bu durumda popo üst ve orta bölgesine volüm takviyesi, yani yağ enjeksiyonu yapmak gerekebiliyor. Popo bölgesine silikon da konulabiliyor. Ancak popo üzerine sürekli oturulduğu için ve hareketli bir bölge olduğu için silikon protez kullanımı herkes için uygun ve rahat olmayabiliyor.

Peki, yağ enjeksiyonunun tekrarlanması gerekiyor mu?

Enjeksiyon bazen tek sefer yapıldığında yeterli oluyor. Ama bazı durumlarda birkaç seans tekrarlanması gerekebiliyor. Bu, konulacak yağ miktarına göre değişiyor. Kişinin sigara kullanmaması, vücut biçimi gibi bazı faktörler de bunu etkiliyor.

Başka hangi bölgelere uygulama yapılıyor?

Bazen bacak içlerindeki boşluklar da bacak ve dizlerin yamuk görünmesine neden olabiliyor. Bu bölgelere yapılan yağ enjeksiyonu da oldukça yüz güldürücü sonuçlar verebiliyor.

Liposuction ve yağ enjeksiyonu aynı anda mı yapılmalı?

Yağ enjeksiyonları genellikle liposuction operasyonu ile birlikte yapılıyor. Ama bazen sadece lipofilling yani yağ enjeksiyonu yapıldığı da oluyor. Genellikle yağ alımıyla eş zamanlı olarak şekillendirme de yapılıyor.

Göğüs bölgesine de enjeksiyon yapılabiliyor mu?

Yağ ile göğüs büyütmesi ve dolgunlaştırılması da yapılabiliyor. Ama memenin meme protezleri yani silikonlarla dolgunlaştırılması daha pratik ve daha tercih edilen bir yöntem.

Operasyon sonrası neler bekliyor bizi?

Yağ enjeksiyonlarından sonra tercihen sigara içmemek gerekiyor. Yağ enjeksiyonunun yapıldığı bölgeyi çalıştıran egzersizlerden bir süre uzak durmak şart. Bu, yağ hücrelerinin yaşayabilmesi için gerekli genellikle; yağların ortalama yüzde 20-30 kadarı emiliyor. Nadiren bu miktar az veya fazla olabiliyor. Ayrıca operasyondan sonra özel bir bandaj ve korse kullanılması öneriliyor. Özel üretilmiş korseler, yapmadan 2-3 hafta kullanılabiliyor. Bazen bu korseleri sadece 7-9 gün kullanmak yeterli olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek