Yanlış beslenme kilo aldırıyor

Yanlış beslenme alışkanlıklarının birçok hastalığa davetiye çıkarttığını belirten uzmanlar, anne – babaların çocuklara doğru beslenmeyi öğretmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Yanlış beslenme şişmanlatıyor

Yanlış beslenme alışkanlıkları, şişmanlığa yol açarak çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor. Bunu önlemenin yolu, çocukluk döneminden başlayıp doğru beslenmeyi öğrenmek…

Basit karbonhidrattan zengin şeker ve şekerli besinler ile yağ ve yağlı besinlerin (kızartma, mayonez, krema, sos, vb) aşırı tüketilmesi şişmanlığa yol açıyor. Bu besinleri tüketme alışkanlığı çocuklukta başlıyor.

Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz’ın verdiği bilgilere göre; ailenin beslenme modeli çocuğa yansıyabilir ve yetişkin çağda da aynı beslenme modeli sürebilir. Bu nedenle çocukluk döneminden başlayarak bu tür besinlerin tüketimi kısıtlanmalı.

Karbonhidratların etkileri nelerdir?

Enerji veren 3 besin öğesinden birisi olan karbonhidratlar, yapılarına göre 2 grupta toplanıyor.

Basit karbonhidratlar (basit şekerler)

Sindirime uğramadan, bağırsaklardan 15- 20 dakikada emilip kana geçen ve doğrudan enerji kaynağı olarak kullanılan şekerlerdir. Kan şekerinde ani yükselme ve düşüşe neden olur. Bu şekerler:

– Çay şekeri (sakkaroz)
– Meyvelerde bulunan meyve şekeri (fruktoz)
– Süt şekeri (laktoz)
– Bal, reçel ve pekmezde bulunan basit şekerler olarak sıralanır.

Kompleks (bileşik) karbonhidratlar

Sindirimleri yaklaşık 3-4 saat süren ve kan şekeri üzerindeki etkileri daha yavaş ve uzun süreli olan karbonhidrat türüdür.
– Tahıllar (ekmek, pirinç, makarna, bulgur, mısır, un gibi)
– Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi)
– Sebzeler (bezelye, patates gibi) Meyve suları, kolalı içecekler, çay ve kahvenin içiminde; tatlı, kek, pasta, çikolata gibi besinlerin hazırlanmasında kullanılan şeker, reçel, bal gibi rafine şekerler “boş enerji kaynağı” olarak adlandırılır.

Meyve ve sütte bulunan karbonhidratlar rafine edilmemiş basit şekerlerdir. Rafine edilmemiş şekerler tüketildiğinde, besinin içerdiği basit şekerin sağladığı enerji yanında protein, vitamin, mineraller ve posa da alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek