Yaşadığınız bina sizi hasta ediyor olabilir

Evlerde ve iş yerlerinde giderek artan klima kullanımı, bina içerisinde hava irritasyonuna ve çeşitli hastalıklara neden oluyor. Özellikle, son 10 yılda bu tür hastalıklarda büyük artış yaşanıyor.

Binalarda klima kullanımı her geçen gün daha da artıyor. Özellikle büyük binalarda havalandırma sistemleri bina dışındaki havayı alarak temizliyor, ısıtıyor ya da soğutuyor; filtreliyor, nemlendiriyor ve bina içerisindeki dolaşımını sağlıyor.

Havalandırma sistemlerinin standartların altında kalması ise bina içerisindeki hava irritasyonuna ve çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. ‘Hasta bina sendromu’ olarak adlandırılan bu sorunlara son 10 yıldır giderek daha sık rastlanıyor. Filtreleri düzenli olarak temizlenmeyen havalandırma sistemleri, zamanla bir mikrop yuvasına dönüşebiliyor.

Hasta bina sendromunun insanlarda yarattığı sağlık sorunları bazen o kadar hafif olabiliyor ki, insanlar sağlık sorunuyla karşı karşıya olduklarını bile fark edemeyebiliyor. Eğer, kişiler binayı terk ettikten sonra bazı şikayetlerinin kaybolduğunu fark ediyorlarsa, hasta bina sendromundan kuşkulanmaları yerinde olacaktır.

Hasta bina sendromunun belirtileri

Gözlerde, ciltte, burun ve boğazda kuruluk ve alerjik reaksiyonlara benzer sulanma ve akıntı, astım benzeri solunum sıkıntıları, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı gibi genel şikayetler, genellikle hasta bina sendromunun belirtileri olabiliyor. Örneğin, kış aylarında sık görmeye alıştığımız sinüzit olgularının yaz aylarında da giderek artan boyutlarda karşımıza çıkmaya başlamasının ana nedenini yine havalandırma (klima) sorunları oluşturuyor.

Hasta bina sendromu nasıl engellenir?

Eğer, hasta bina sendromu yaşanıyorsa, ilk iş olarak söz konusu binadan hemen uzaklaşılması ve enfeksiyon açısından değerlendirilmek üzere bir doktora başvurulması gerekiyor.

Havalandırma ve klimaya bağlı hastalıkların giderek yaygınlaşması, iş ve güç kaybına ve ciddi boyutta bir ekonomik kayba neden oluyor. Bu nedenle, bina yapım aşamasında ve sonrasında havalandırma sistemlerinin bakımına özen gösterilmesi, zaman zaman bu ortamlardan uzak durulması, özellikle klima olan ortamlarda bulunulan süre içerisinde sık sık su içilmesi, hasta bina sendromundan korunmak açısından önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek