Yaşlanmaya önleminizi erken alın

Yaşlanmaya önleminizi erken alın

Cildin genç görünümünü korumak ve güzel yaşlanmak her kadının rüyası… Peki, yıllar içinde cildin ihtiyaçları ne yönde değişiyor? Hangi yaş aralığında, ne tarz ürünler kullanmalı?

Pierre Fabre Dermokozmetik Avène Dermatoloji Laboratuarları’ndan Eczacı Semra Göker sorularımızı yanıtladı.

Yaşınız kaç?

20’li yaşlar, kadınların kırışıklıklar, sarkmalar gibi cilt problemleri ile henüz tanışmadığı dönemlerdir. Cilt dokusu sağlamdır, cildin gerginliğini sağlayan kolajen ve elastin üretimi henüz azalmamıştır, kısacası cilt pürüzsüz ve gergindir.

Yıllar geçtikçe cilt, zamanın etkilerini yansıtmaya başlar. 30’lu yaşlarda aynada gördüğünüz ilk çizgilerse farklı bir cilt bakımı programına geçmenin zamanının geldiğini gösterir. Artık yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmaya başlamanın zamanı gelmiştir! Bu yıllarda cilt, ışıltısını yitirmeye, mimik çizgileriyse belirginleşmeye başlar.

Göker, “Bu yaş grubundaki kişiler için uygun olan ürün, akşamları uygulanacak, ilk çizgilere müdahale edebilecek bir bakım kremidir” diyor.

Cilt hücrelerine gereken enerjiyi sağlayacak ve kolajen üretimini tetikleyecek ürünler kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Yine bu yaşlarda mimik hareketlerimizden en çok etkilenen bölge olan göz çevresine de özel bir bakım uygulamaya başlamalısınız tabii.

Cildin kurtarıcısı: Hyalüronik asit

İnsan vücudunda doğal olarak sentezlenen hyalüronik asidin cildin genç, diri ve sıkı görünümünde çok önemli bir rolü var. Kendi hacminin 1000 katı kadar su tutma özelliğiyle bu makromolekül, mükemmel bir doğal nemlendirme kapasitesine sahip. Böylece cildin alt tabakalarında bir tampon görevi görerek üst katmanların oldukça sıkı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Doğduğumuzda vücudumuzda yüksek oranda hyalüronik asit bulunur. Bebeklerin pürüzsüz ve yaralanmalarda kendini hemen yenileyen cilt yapısı bunun en güzel kanıtıdır” diyor Göker ve ekliyor: “İlerleyen yaşla birlikte vücudumuzda doğal olarak üretilen hyalüronik asit seviyesi azalır.”

40’lı yaşlardan itibaren cildin üst tabakasında meydana gelen incelme ve nemsizlik, yaşlanma belirtileri olarak tanımladığımız yüz çizgileri ve kırışıklıkların oluşması ile cilt sıkılığının kaybını tetikler. Neyse ki dermatoloji uzmanları, her geçen gün farklı bir antiaging ürünü yaratıyor.

Hyalüronik asit içeren ürünler cilde, yaşla birlikte doğal üretimi azalan bu içeriğin takviyesini yapıyor ve böylece cilt daha gergin ve canlı bir görünüme kavuşuyor.

Vücutta doğal olarak üretilen hyalüronik asit oranı yıllar geçtikçe azalır. Cilt yüzeyinde meydana gelen bu nemsizlikse kırışıklıkların gün yüzüne çıkmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek