Yaşlanmayı yeşil çayla geciktirin

Yapılan araştırmalar sonucunda, yeşil çayın yaşlanmayı geciktirdiği, doğal kafeini ile fiziksel ve ruhsal rahatlık sağladığı ve kolesterol – yağ etkileşimi ile kanser olasılığını azalttığı tespit edildi.

Yapılan farklı araştırmalara göre yeşil çayın kanser riskini düşürmesinin nedeni; yeşil çayın kolesterol ve yağ değerleri üzerindeki olumlu etkisi, tansiyonu düzenlemesi ve damar sertliğini önlemesi olarak açıklanıyor.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre; polifenoller, polisakkaritler ve değişik vitaminler içeren yeşil çayın, yemek borusu kanserini erkeklerde yüzde 57, kadınlarda ise yüzde 60 oranında önlediği bildirildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayri Coşkun, yeşil çayın, oksidasyon olmaması için toplandıktan sonra ezilme gibi işlemlerden korunduğunu, böylece doğal bileşenleri ve aromasının da korunduğunu söyledi.

Coşkun şu bilgileri verdi:

“Ultra viole ışınlarının deride kanser ve buruşukluklara neden olduğu bilinmektedir. Yeşil çayın ise bu tür deri hastalıklarını koruyucu özelliği vardır. Sigara dumanındaki potansiyel kanser yapıcı madde olan NNK, akciğer kanserine neden olmakta, yeşil çayın ise bu hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek