Yaşlılar vitamin haplarını rastgele kullanıyor

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün öncülük ettiği araştırmanın sonuçları, ‘American Journal of Preventive Medicine’ dergisinde yayımlandı. Araştırma, 45 bin 748 kadın ve erkek üzerinde yapıldı. Vitamin haplarını daha çok yaşlı ve yüksek öğrenim gören kadınların aldığı saptandı.

Hapların kullanımıyla ilgili soruları yanıtlayan 50-75 yaş arasındaki deneklerin yüzde 75’inin vitamin haplarını kullandığı, bu hapları kullananların yarısının bütün vitaminlerin bir arada bulunduğu haplar ile E ve C Vitamin hapları ve kalsiyum içeren haplar aldıkları belirlendi.

Kullananlar daha fazla sorun yaşıyor
Vitamin hapları kullananların daha fazla sağlık sorunları yaşadığını belirleyen uzmanlar, bu kişilerin daha çok haplarla ilgili araştırma haberlerinden etkilendiklerini ve sağlık sorunlarını giderebilmek için bu yola başvurduklarını kaydetti.

Deneklerden kalp ve damar hastalıkları olanların daha çok E vitamini, folik asit ve selenyum, yüksek kolesterolü olanların ise niacin (Vitamin B3) aldıkları saptandı. Prostat kanseri ve osteroporoz hastalığı olan deneklerin ise selenyum ve kalsiyum almadıkları, oysa bu vitaminlerin bu rahatsızlıklara iyi geldiği belirtildi.

Selenyum vitamini prostat büyümesine karşı etkili değil
Deneklerden prostat büyümesi olanların daha çok selenyum vitamini kullandığını ortaya çıkaran uzmanlar, selenyumun prostat büyümesine değil, prostat kanseri riskine karşı etkili olduğunu anımsattı. Uzmanlar, vitamin haplarının uzman denetiminde alınmasının önemine işaret etti.

Araştırma, kadınların erkeklerden daha çok vitamin haplarına başvurduklarını, depresyon ve kalp sorunu olan erkeklerin, bu sorunları olmayan kadınlardan daha fazla vitamin kullandıklarını ortaya koydu.

Kadınlar vitaminleri daha çok hastalık riskini azaltmak için kullanırken, erkekler hastalık ortaya çıktıktan sonra vitamin haplarına başvuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek