Yeme bozuklukları ciltte tahribata yol açıyor

Uzmanlar, zayıf kalmak, daha güzel ve ince görünmek amacıyla gençler arasında giderek artan yeme bozukluklarının ciltte tahribata neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Yeme bozukluğu olanlar, vücut şekillerinden rahatsızlık duyar ve karşı konulmaz bir zayıf olma hissi taşır. Psikiyatrik bozuklukların fiziksel belirtileri olarak adlandırılan Anoreksiya Nervoza (AN) ve Bulimiya Nervoza (BN), çok fazla vücut yağı olduğuna dair kaygıların bir sonucu olarak gelişiyor.

Alman Nişantaşı Kliniği dermotoloji uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar, yeme bozukluklarının, özellikle zayıflığın çekici bir ideal olarak göz önünde bulundurulduğu (örneğin mankenler ve sinema yıldızları) endüstri toplumlarında çok yaygın olduğunu söyledi.

Kilo rahatsız ediyor

Yaklaşık 300 yıldır bu hastalığın var olduğuna dair ellerinde kanıtların bulunduğunu belirten Dr. Belma Bayraktar, şunları anlattı…

Kadınlar kilolarından oldukça fazla rahatsızlık duyar ve kendilerini olduğundan daha ağır görür. Bu algılama yüzünden, kadınlar erkeklerden daha fazla ağırlıklarını azaltmaya gayret eder. Yeme bozuklukları olan kadınlar, ciltlerinin görüntüsünden de belirgin ölçüde rahatsızlık duyar.

Olumsuz etkiler

Yeme bozukluklarının, insan sağlığına çok sayıda olumsuz etkisi bulunuyor. Yeme bozuklukları, vücutta belirgin tıbbi komplikasyonlara yol açmaktadır. Bunların başında da; beyin, kalp-damar sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, kan tablosu, endokrin sistem, metabolizma, kemikler ve dişler gelmektedir.

Ciltte ise ayva tüylerinin artmasına, sürekli elini ağzına sokarak kusma girişiminden dolayı kişilerin ellerinin dış kısmında nasır oluşmasına yol açar. Ayrıca, yüksek asidik mide suyunun etkisiyle, diş minesi erozyonları meydana gelir. Bunların yanı sıra ciltte pek çok sorun ortaya çıkar.

Cilt kuruması da yeme bozukluğunun sonuçlarından biridir. Kuruluk renk artışıyla daha sık görülür. Bu görünüme ‘kirli cilt’ de denilir.

Yağ bezi aktivitesindeki azalma, hipotiroidi, vitamin ve element yetersizliğine bağlı cilt yağlarındaki azalma bu durumdan sorumludur. Sivilce ile soğuk eller ve ayaklar da sık rastlanan bulgulardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek