Yılbaşı sofrasında bunlara dikkat

Uzmanlar, yılbaşında aşırıya kaçılan yeme-içme faaliyetlerinin sonunda bünyenin tahribata uğradığını ve bu durumun ilerleyen dönemlerde kalıcı hastalıklara neden olabileceğini belirtip uyarılarda bulunuyor. İşte yılbaşı sofrasında dikkat edilmesi gerekenler…

– Aç karnına içki içmekten özellikle sakının. Alkolün boş mideye çok zarar verdiğini unutmayın.

– Alkol almaya başlamadan hemen önce 1 bardak su için, birkaç parça sebze ve meyve atıştırın. Yemek, alkolün kanınızda emilme oranını yavaşlatacaktır.

– Gazlı içecekler yerine meyve suyunu tercih edin. Bu tür içecekler, özellikle yediğiniz yemek miktarını fazla kaçırdığınız zaman şişkinlik yapar, yiyeceklerin sindirilmesini geciktirir.

– Masadaki yemeklerin hepsinin tadına bakmak istiyorsanız, porsiyonları küçük tutun, tabağınıza azar azar alın. Doyduğunuzu hissettiğiniz an, kendinizi daha fazla yemeye zorlamayın.

– Lokmaları iyice çiğneyin.

– İçki olarak kırmızı şarabı tercih edin. Diğer alkollü içeceklerin alkol oranını, olabildiğince buz ve su ilave ederek azaltabilirsiniz.

– 1 saat süresince 1 kadehten fazla içki içmemeye çalışın.

– Uykusuz bir gece geçirmek istemiyorsanız, yatmadan birkaç saat önce yemeyin.

– Diyet uygulayanlar ve tansiyon hastaları, kızartma ve kavurmadan uzak durun, alkol alacaksanız sadece 1 kadeh kırmızı şarap için.

– Kuruyemiş ve meyveyi abartmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek