Yüksek dozda C vitamini kanserin ilerlemesini önlüyor

Amerikalı bilim adamlarına göre yüksek dozda C vitamini enjekte etmek, kanser türlerinin ilerlemesini önleyebiliyor. Bilim adamlarına göre bu vitamin, kanser hücreleri içinde zincirleme bir yıkıcı reaksiyona yol açıyor. İngiltere’deki Kanser Araştırma Vakfı ise yapılan başka çalışmaların, yüksek dozda C vitamininin kanser tedavisine zarar verebileceğini ortaya koyduğunu hatırlatıyor.

ABD’deki araştırma, Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılmış. Bu araştırmada, askorbat olarak da bilinen C vitamininin laboratuar ortamında kanser hücrelerini öldürebildiği anlaşılmış. Sonuçları Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayımlanan araştırmaya göre vitamin iğnesi, farelerdeki tümörlerin yüzde 41 ila yüzde 53 oranında küçülmesini sağlamış.

Araştırmacılar fareler üzerindeki denemenin ardından bu tedavinin artık insanlar için de düşünülebileceğini söylüyor. Uygulanan C vitamini dozu, vücut ağırlığına oranlanacak olursa, kilo başına 4 gramı buluyor. Bu da beslenme ya da vitamin hapıyla alınabilecek miktarın bir hayli ötesinde. Çünkü sindirim sistemi ağız yoluyla alınan vitamini, belli bir miktarın ötesinde hazmedemiyor ve fazlasını atıyor.

Karşıt görüş
Tümörlü hücrelerin kimyasal yapısı, normal hücrelerden farklı. C Vitamini de tümörlü hücredeki kimyasal yapı ile reaksiyona geçiyor ve o hücreyi öldürecek kadar hidrojen peroksit açığa çıkıyor. Ancak C vitamini sağlıklı hücrenin kimyasal yapısı ile reaksiyona girmediği için, sağlıklı hücrelere zarar vermiyor.

Ancak İngiltere’deki Kanser Araştırma Vakfı’ndan Dr. Alison Ross, C vitamininin güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunun anlaşılması için daha çok çalışılması gerektiğini söylüyor. Alison Ross, bu yöntemin şu ana kadar sadece laboratuar ortamında ve farelerde denendiğinin altını çiziyor.

Dr. Ross ayrıca yüksek dozlardaki antioksidanların bazı araştırmalara göre radyoterapi ve kemoterapi gibi kanser tedavilerinin etkisini azaltabildiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek