Yüksek kolesterolü diyetle önleyin

Kolesterol düşürücü diyet ve sağlıklı yaşam biçiminin benimsenmesinin, kalp ve damar hastalıklarının görülme oranını azalttığını kaydeden uzmanlar, kolesterolün düşürülmesinde etkisi kanıtlanan bazı besinlerin tüketilmesini önerdi.

Uzmanlar, kolesterole karşı etkisi kanıtlanan besinleri şöyle sıraladı…

Kolesterole karşı savaşan yiyecekler

Kolesterol düşürücü diyet ve sağlıklı yaşam biçiminin benimsenmesinin, kalp ve damar hastalıklarının görülme oranını azalttığını kaydeden uzmanlar, kolesterolün düşürülmesinde etkisi kanıtlanan bazı besinlerin tüketilmesini önerdi. Uzmanlar, kolesterole karşı etkisi kanıtlanan 8 besini şöyle sıraladı; elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve mandalina, çay.

Lif ve sebze, kolesterolü düşürmekte kullanılan ilaçlar kadar etkili. Araştırmayı yapan Kanadalı uzmanlar, kolesterol ilaçlarını kullanamayanların bu tür bir beslenme tarzı benimsemesini önerdi.

Toronto Üniversitesi araştırmacıları, soya proteini, badem, yulaf, patlican, bamya, arpa gibi besinleri içeren bir diyet hazırladı. Bu diyete kolesterol düşürücü margarinler, salata sosları gibi ürünler de kullanılan bitki sterolleri de eklendi. Bu diyetin etkileri, yağ açısından düşük ve normal diyetlerin yanı sıra, kolesterol düşürücü bir ilaçla karşılaştırıldı.

Yağ oranı düşük diyetler, kötü kolesterolü 1 ayda yüzde 8,5, statin grubu ilaçlar yüzde 33, lif ve sebze zengini diyet ise yüzde 30 oranında düşürdü.

Kolesterolün et, süt, tereyağı gibi tüm hayvansal besinlerde bulunduğuna, buna karşın bitkisel besin ve yağlarda yer almadığına değinen Çakmak, “Ne kadar çok hayvansal ve kızartılmış gıda alırsak o kadar fazla kolesterol alırız. Kan kolesterol düzeyleri yükseldiğinde ise başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalırız” dedi.

Kolesterol kontrolünü kolaylaştırdığı bilinen besinlerden (yulaf kepeği, elma, yeşil çay, incir, ceviz, fındık) yararlanmanızda fayda var.

Meyve, sebze, ekmek, makarna, nohut ve fasulye gibi nişasta ve lif açısından zengin olan yiyecekleri tercih edin.

Günde ne kadar lif tüketilmeli?

Günde 25 gram civarında lif alırsanız LDL’niz düşer. 25 gram lifin nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız işte size birkaç örnek: Yarım su bardağı fasulyede 7 gram, nohutta 5 gram, ıspanakta 2 gram, havuçta 3 gram, elmada 4 gram, portakalda 3 gram, muzda 2 gram, 5 hurmada 9 gram lif vardır.

Omega -3; balık yağı, semizotu ve ketentohumunda bulunan bir yağ asidi. Günde 4 gram alınan Omega -3, trigliseridleri yüzde 25-n0 arası düşürür. HDL’yi yüzde 5 artırır. Damarlarımıza en çok zarar veren küçük ve yoğun LDL kolesterolü de önemli oranda azaltır.

Kolesterolü düşürebilecek vitamin var mı?

Niasin; bir tür B vitaminidir ve özel durumlarda çok faydalı olabilir. İyi kolesterolünüz düşükse en etkili ilaçtır. HDL’nizi yüzde 10-30 artırabilir. Günde 2 grama yakın almanız gerekir. Sabah aspirin içtikten 20 dakika sonra alınırsa daha iyi olur. Ayrıca sığır eti, tavuk, tahıl unu, mısır unu, yumurta ve sütte de bolca niasin bulunur.

Prof. Dr. Çopur, keten tohumu yağı, ceviz, fındık, zeytin, soya ürünleri, kırmızı biber, sarımsak, soğan, havuç, enginar, brokoli, domates, maydanoz, limon, elma, greyfurt, portakal, limon ve tahılların kolesterol düşürücü besinler olduğuna dikkati çekerek, bu gıdaların diyette mutlaka yer alması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek