Zatürree çocuklarda ölümcül olabiliyor

Yeterli beslenememenin çocuklarda zatürree gelişimini kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, zatürree hastalığının dünyada en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında yer aldığı konusunda uyarıyor.

Türkiye’de de ölüm sebepleri arasında 5’inci sırada yer alan hastalık, özellikle bebeklerde, çocuklarda, yaşlılarda ve bilinen başka bir hastalığı olan kişilerde ölümcül olabiliyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Polatlı, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla başlayan zatürreenin, bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak geliştiğini söyledi.

Bazı zatürree türlerinde hastalığın kişiden kişiye doğrudan bulaştığını belirten Yrd. Doç. Dr. Polatlı, şunları anlattı:

“Zatürreeye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral solunum yolu enfeksiyonları, bulaşıcıdır. Hapşırık, öksürük ve eşyalar aracılığıyla hastalık diğer kişilere geçebilir.

Bazı zatürree türlerinin üşüme, titreme, yüksek ateş, öksürük, balgam çıkartma gibi etkileri bulunuyor. İhmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu olan zatürreede tedaviye erken başlanması, ölüm oranını azaltacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek