Zehirli guatr da ameliyatsız tedavi edilebilir

Zehirli guatr da ameliyatsız tedavi edilebilir

Zehirli guatr, tiroid bezesinden salgılanan tiroid hormonlarının normal seviyelerinden daha yüksek olması sorununa verilen isimdir.

Zehirli guatr tedavisi

Zehirli guatr tedavisi için yapılan ameliyat, son derece riskli olsa da özellikle tıp teknolojisinin de gelişmesiyle bulunan yeni yöntemler ve tedavi çeşitleri, bu riskleri oldukça az seviyelere indirmektedir.

Zehirli guatrın ilaçla tedavisi

Zehirli guatr tedavisi için artık cerrahi operasyonun gerekli olmadığını belirten uzmanlar, bu hastalıktan ilaç tedavisi ile kurtulmanın artık mümkün olabildiğini söylüyor.

Zehirli guatr hastalığı nodüllü veya nodülsüz olabilir. Nodüllü zehirli guatr, genellikle sıcak otonom nodül ile birliktedir. Nodülsüz zehirli guatrda ise tiroid dokusu yer yer “yalancı nodül” görüntüsü verebilir.

Kalp çarpıntısı, ellerde ve vücutta titreme, ani ve hızlı kilo kaybı, saç dökülmesi, bulantı, ishal, halsizlik gibi şikayetlerle kendini belli eder.

Zehirli guatr, kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. İster nodüllü ister nodülsüz olsun, her tür zehirli guatrda RAI kapsül tedavisi uygulanabilmektedir.

Prof. Dr. Cumali Aktolun, RAI kapsül tedavisi hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı.

Kimlere ve hangi durumda uygulanır?

Hamile olan zehirli guatr hastaları dışında her yaştan zehirli guatr ve otonom sıcak nodüllü guatr hastalarında uygulanır. Zehirli guatrı olan bebeklerde dahi kullanımını tavsiye eden yayınlar olmasına rağmen, bu konudaki klinik deneyim henüz yeterli olmadığından tavsiye etmiyoruz.

Nodülsüz zehirli guatr (Basedow Graves) ve otonom sıcak nodül türü zehirli guatrda en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Ameliyata göre birçok üstünlükleri vardır. Örneğin; ameliyat öncesinde hastanın tiroid hormon düzeylerinin normale düşürülmesi zorunlu iken bu tedavide böyle bir zorunluluk yoktur. Hastalarda hormon düzeyleri yüksekken de bu tedavi başarı ile ve risksiz uygulanır. Bu tedavi ayrıca, ses tellerine giden sinirlere ve kalsiyum bezelerine bir zarar vermez.

RAI kapsül tedavisi nedir?

Bu tedavide, hastaya düşük doz radyoaktif iyot (RAI) kapsülü vermekteyiz. İsmi “radyoaktif” olmasına rağmen, hastaya ve çevresindekilere verdiği radyasyon çok düşüktür. Bu tedavi sırasında alınan ilacın hastaya verdiği radyasyon, teşhis amacıyla bazı filmlerin çekimi sırasında hastanın maruz kaldığı radyasyon düzeyinden dahi düşüktür.

Guatr tedavisinin aşamaları

Tedavinin aşamaları; hastanın hazırlanması, kapsülün uygulanması, tedavi sonrası takip. Burada en önemli safha hastanın hazırlanmasıdır. Diğer bir husus da doz hesabı ve tiroid fonksiyonun belirlenmesidir. Doz hesabı, çok faktörlü bir değerlendirme sonucunda yapılır. Hasta hastaneye yatırılmadan (ayakta tedavi protokolü; out-patient) uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hiçbir acı ve sıkıntı söz konusu değildir. Takip ise, tedaviden sonraki ilk aylarda başlayıp gittikçe seyrekleşen aralıklarla yapılmaktadır.

Tedaviden sonraki dönem

Hastaya RAI kapsül uygulandıktan sonra, yasalar ve tıbbi-etik kurallar çerçevesinde bazı kısıtlamalarla hastayı evine gönderiyoruz. Unutmamak gerekir ki, bu tedavi hastayı hastanede yatırmadan ayakta verilen bir tedavi olup, uygun doz ve hastanın yeterli bilgilendirmesi ile rahatlıkla eve gidebileceği bir uygulamadır.

Bu tedaviden sonra hastanın kapalı bir hastane odasında “tecrit edilmesi” ihtiyacı yoktur. Ancak, tiroid kanseri vakalarında guatrda uyguladığımız dozun yaklaşık 20-25 katını uygulamak gerektiği için sadece tiroid kanser tedavisinden sonra hastaları özel yalıtımlı bir odada tecrit etmek gerekir; guatr için uyguladığımız RAI kapsül tedavisinde hastaları kapalı odada tecrit etmiyoruz.

Devamlı ilaç kullanımı

RAI kapsül tedavisinin hedefi, eskiden sanıldığı gibi tiroid hormon düzeyini “normale düşürmek” değildir. Bu tedavinin hedefi ve başarı ölçütü, serbest T3 ve serbest T4 hormonlarını normalin de altına düşürmek ve hastaların ihtiyaç duyacağı yeterli tiroid hormonunu uygun dozda devamlı kullanmasını sağlamaktır.

Unutmamak gerekir ki zehirli guatrın hangi seçenek kullanılırsa kullanılsın her türlü başarılı tedavi sonucunda hastanın hormonlarının normalin altına düşmesi (hipotiroidizm) kaçınılmazdır. Bu nedenle başarılı bir zehirli guatr tedavisini, muhakkak, “tiroksin desteği” dediğimiz eksik tiroid hormonunun yerine konulmasından ibaret olan devamlı, ömür boyu hormon tedavisi takip eder.

Hastanın yeterli titizlikle hazırlanmadığı ve RAI dozunun yetersiz kaldığı durumlarda tedavi sonrasında veya “iyot havuzu çok yüksek hastalarda” RAI kapsül tedavisinden sonra tiroid hormon düzeyi normale inen hastalarda, aynı ameliyatta olduğu gibi zehirli guatrın bir süre sonra tekrarı mümkündür (% 5- 8 vakada). Bu hastalarda ikinci kapsül uygulaması gerekebilir ve bu durumda başarı yaklaşık % 100’dür.

Kaç gün sonra hasta iyileşir?

RAI kapsül tedavisinin “iyileştirici” etkisi hastalar tarafından yaklaşık bir ay sonra hissedilmeye başlanır, fakat bu iyileşmenin sonuçları serbest T3, serbest T4 ve TSH ölçümleri ile en erken yaklaşık 2 ay sonra ortaya konulabilir. İyileştirici etkiler başlayana kadar hastanın özel olarak tiroid krizine karşı korunması zorunludur. Bu süreler ve bu dönemde uygulanacak koruyucu yöntemler hastadan hastaya değişebilir.

“Zehirli guatr da ameliyatsız tedavi edilebilir” için 34 cevap

 1. kızımın hiper tiroidi var .üç yıldır ilaç tedavisi görüyor ama bir düzelme yok en son doktorumuz ameliyat yada ışın tedavisi önerdi çok korkuyorum kızım henüz dokuz yaşında guatırla ilgili bir yığın yazı okudum neye karar vericem bilmiyorum ameliyat olursa büyüdüğü zaman ne gibi sorunlar olur ışın alırsa ne gibi şeyler olur yani gelecekte yaşamını ne gibi şekilde etkiler bunları öğrenmek istiyorumbu gün yaptırdığım tahlillerdeki değerler yüksek çıktı beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. annem 73 yaşında guatr teşhisi kondu ama yaşı gereği amaliyat olamıyor annemdeki belirtiler zehirli guatra benziyor sitenizdeki yazıları okuyunca endişem biraz azaldı sizden ricam hangi tedavi yöntemi anneciğimi rahatlatır onun nefes darlığı beni çok üzüyor yardımınızı bekliyorum sağlıklı bir ömür dileğiyle

  • annem 83 yaşında 7-8 yıldır zehirli guatrı var.
   bunun tedavisi için neler yapmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim.

 3. babaannemm 83 yasında zehirli guatr teşhisi kondu aynı zamanda şeker ve tansiyon hastası ara ara sıkıntılar yaşıyor çok ağırlaşıyor acile falan gidiyor 4gündür ilaç kullanıyor dr. ilaçla tedavi demiş merakla iyileşmesini bekliyoruz :( yorumlarınızı bekliyorum

 4. Benim annem guatr hastası doktorlar zehirli olduğunu söylediler .Şu an 50 yaşında 21 yaşında da guatrdan ameliyat oldu şimdi doktorlar ikinci kez ameliyat etmiyorlar. şu sıralar; ishali, titremesi, terlemesi, ateşi,kalp çarpıntısı beyninde yanma hissi vb rahatsızlıkları var doktorlar propcil adında bir ilacı verdiler onu yıllardır kullanıyor. oda kansızlığa neden oluyor diye birara bırakmıştı ancak şu anki rahatsızlıkları eskiye nazaran daha fazla ne yapacağımızı bilemiyoruz . bize yolgösterirseniz seviniriz.

 5. öncelikle slm ben 26 yaşıdayım zehirli guatır var bende bi yükseliyo bi düşüyo beni çok rahatsız ediyo şikayetlerim artıyo aşırı terleme sinir bulantı titreme ellerde
  baş dönmesi kalp çarpıntısı şimdipropcil diye bi ilaç kullanıyorum ne olur bana yol gösterin ne yapmalıyım acaba tskler

 6. ben aynı zamanda astım hastasıyım guatır yükselince astımdanda çok zorluk çekiyom bana yardım edin lütven

 7. 29 yasındayım bu hastalıktan çok cekiyorum ne olur kurtarın beni ameliyat dediler sonrada olmaz dediler uyku hic uyuyamıyorum gecede ancak 1 saat uyuyabiliyorum. uykusuzluk cok kotü bunun bir caresi yok mu böyle giderse ölecegimi hissediyorum. tesekkur ederim.

 8. babama konulan teşhiste de zehirli guatr çıktı ailece ilaçla tedavinin sonuçlanamamasından korkuyoruz normal bi zehirli guatr rahatsızlığı olan birinden daha fazla kilo kaybı olmuş ve hastaneye başvurma konusunda çok geç kalınmış acaba yine de ilaç tedavisi kesin bi sonuç verir mi doktor söylemedi ama ameliyat söz konusu olabilir mi??

 9. slm 29 yaşındayım zehirli guatr çıktı ilaç kullanıyorum doktorum 1.5 yıl kullanacaksın diyor ameliyat kesin çözüm değilmi günde 7 ilaç içiyorum zararı olmazmı kilo da alacakmıyım?

 10. slm ben hatice bendede zehirli guatr var 2 yıldır düzensiz kullanıyorum ses tellerimi keserler diye ameliyattan korkuyorum kesin kurtulmamız için ameliyat dışında tedavi yolu yokmu acaba şimdiden cvbınız için teşekkürler.

 11. merhaba benim şikayetim aşırı kalp çarpması halsizlik ve kilo kaybı kardoljidr gitim fakat kaple ilgili bi sorun olmadıgını tahlilerde sorun oldugunu ve genelcerhapın görmesi gerktini söyledi sonuçları görür görmez zehirli guatır oldugunu söyledi tahlil sonuçlarımWBC9.28 RBC.5.34 HGB15.1 PLT 268 PCT 0.18 TSH 0.0842 -FT3 2.8 -FT4 1.37 Ultrasyon haftaya cekilecek Propycil ilacını sabah akşam içmemi söyledi tekrar haftaya tahliler yapılacak ama ameliyat olmam gerktigin söylüyor dr hemen ameliyat şartmıdır sizce buarada bana ayagı sıkınyı veriyor nefes alamıyormuşum gibi bogazımı sıkıyorlar sanki şimdiden tavsiyeleriniz için teşekürler

 12. bende 3 yıldır zehirli guatr hastasyım uzun süre propiycl diye bir bilaç kullandım hormonlarım düzeldi doktor ilacı kesmemı süyledi bir kaç aydır hormonlar düzgün ama bazen boğazım ağrıyor sigara da kullanıyorum bununda bir etkısı var mı

 13. babamda uzun yıllardan beri zehirli guatr vardır ama erken teşhisin çok faydası var ve babam uzun zamandır propsil diye bir ilaç kullanıyo ve o ilaç sayesinde çok iyi ama bazen yüzünde şişkinlik oluyo allerji gibi her zaman değil ama şimdide gözünde olmaya başladı acaba bu şişkinlik yemeklerdenmi oluyo yoksa bu hastalıktan dolayımı oluyo bide yememesi gereken şeyler varmıdır cevaplarınız için şimdiden size tşkür ediyorum

 14. slm bende zehirli guatır hastasıyım belirtilerin hepsi vardı ama doktorlar tam 1 ay önce yakaladılar 1 santim boyunda da nodülüm var çok hızlı çalışıyo sürekli zehirli hormon salgılıyo propcil kullanıyorum günde 3 defa 2 ölçek ama çare degil bu tedaviyi 1,5 sene uygulamam lazımmış bende çocuk düşünüyorum onun için ameliyat olmaya karar verdim eskiden ameliyatlarda tiroitten bir parça bırakıyorlarmş vücutu dengede tutsun hormon düzenini dengelesin diye o parça sonradan tekrar büyüyormuş tekrar bi ameliyat gerekiyormuş ama şimdi alıyorlar hiç parça bırakmıyorlar ameliyattan sonra ilaça devam edecegiz az çalışacagı için hormon dengeleyici ilaç kullanmak lazım onun için korkulacak birşey yok arkadaşlar önemli olan kötü huylu olmaması ben herşeyi araştırdım mantıklı olanda bu bir an önce karar verin saç dökülmesi gözlerde irilik iç sıkıntısı kalp yetmezligi vs

 15. slm eşim 45 yaşında 2 yıl oldu biz bu zehirli kuatırayı öğreneli dr lar bize iyot tedavisi verdi yanlız her hastanede yok bize birşsyler önere bilirmisiniz.tşkkrlr

 16. zehirli guvatır ve nodilim var sizin önerileriniz nedir hangi ürününüzü kullanmak gerekir
  yaş 33 doktorum kesin amaliyat diyor ama ben amaliyat istemiyorum sizden yorumunuzu bekliyorum teşekürler

 17. Bendede zehirli guatır var.Kan ölçümünde değerler aynı çıkmıyor.Bu yüzden menisküs ameliyatı olamıyorum.Yürümekte zorluk çekiyorum. İyot ve propycil dışında başka tedavi yöntemi varmı?

 18. yakşamlar ben koray bennim zehirli kartır haslağım çıktı bunu nasıl önleybillriz sayın doktor amlyat olursam yüzde 70 amllatta kalmam varmış ne önersiniz

  • bende zehirli guatr var sağ gözüm şiş ne zaman geçer çok korkuyorum kör olucum diye 18 yasındayım.

 19. gunaydın bende bır sehırlı kuatır hastasıydım kullanmadıgım ilac kalmadı en son care amelyat oldum ıkı gunde ayaga kalktım benım tavsiyem kımse bu hastalıgı bosa cekmesın cok zor bır sey şu an cuma gunu amelyat olmus bırı yazıyo bu satırları sizlerden rıcam amelyattan korkmayın

 20. Ben 52 yaşıda bayanım. Ben 20 senedir tansiyon hastasıyım. Son iki yıldır şeker hastasıyım. İki yıl önce üniversite hastanesinde guatır arştırılması yapıldı nodül var denildi sonuç yok. daha sonra devlet hastanesinde araştırıldı. Nodül var denildi. İlaç verdi en son özel hastanede bir kan tahlil sonucu sen de zehirli guatır var denildi.İki aydır ilaç kullanıyorum şu andahiç faydasını görmedim.Amazehirli guatır belitilerin hepsi var. fazla idrara çıkamıyorum .böbrek yetmezliği belirtileride aynı karıtırılıor mu yoksa bekliyorum teşekürler ne yapmalıyız han ilacı kullanalıyız

 21. yaş45 zehirli guatırım var aynı zamanda bübrek hastasıyım ameliyatmı yuksa radyu aktif iyotmu ne üneriyursunuz saygılarımla

 22. selam ben esma 65 yaşında bir annem var zehirli guvatır var..Doktorlar ameliyat öneriyor ama annemde 30 sene önce ameliyatta geçen mikrobik sarılık var benim korkum ameliyatta sarılık tetiklermi(kötüye gidermi) yorumunuzu bekliyorum çok teşşekkürler..

 23. 35 yaşındayım çok zayıfkadığımı ve gözlerimin büyüdüğünü ayrıca kalp atışlarımın aşırı bir şekilde arttığını gördüm. 01.07.2012 tarihinde Troid testi yaptırdım TSH değeri yok denecek kadar az (0.05 ) T3 ve T4 değerleride oldukça uçmuş derecede yüksek olduğunu gördüm. Yukarıda okuduğum bu Tedavi şeklini nerede, hangi hastanede yaptırabilirim.

 24. bende de zehirli guatr çıktı. ama her akşam kriz derecesinde baş agrısı ateş yükselmesi ve müthiş halsizlik oluyor. ilaç kullanıyorum.propsil ve dideral. hiç iyi değilim. günlük işlerimi yapamıyorum. bu şikayetler hep oluyormu . beni nolur bilgilendirin. tşk.

 25. Merhaba, ben Türkmenistandan Nuri, yaklasik 4,5 senedir zehirli guatr tedavisi aliyorum, her tur yolu denedim, hatta bitkisel tedevilere de basvurdum, ama tam gecmiyor, acaba RAİ radyoaktif iyot tedavisini kullansam, tehlikesi varmi, tek basima kullanabilirmiyim ve bu ilacin fiyati nedir.
  saygilarla,

 26. merhabalar ben aydın 28 yasindayım bendede zehirli guatr var başim dolanıyor düşecem gibi oluyorum. yaklaşık 2 ay probisil denen bi ilaç verdi doktor çarpıntı gitti doktor gel ameliyat ol dedi sonra gerek kalmadı sen iyileştin dedi. şaşırdım bende ama sonra tekrar baş agriları tekarar hortladı ne yapacağımı şaşırdım kaldım. ALLAH cümlemize şifa versin.

 27. 8 sene once guatr ameliyati oldum dr.um ameliyat sonrasi ilac vermedi her guatr ameliyati olanlarin omur boyu ilac kullanmasi gerekirmi suanda arastirmalarima dayanarak zehirli guatr belirtileri var ve kilo problemim var cok zayifim

 28. bende de 2 ay önce zehirli guatr çıktı, 2 ay çok kötü günler yaşadım, çarpıntı, halsizlik, sirin, titreme oldu hergün kriz geçiriyordum 2 hafta önce doktora gittim, propsil ilaci verdi doktor 2 haftadır da kullanıyorum şuan çokta iyiyim. aslinda iyi değilim de kendimi iyi hissedmeye çalışıyorum en azından öncekinden daha iyiyim ;) bu hastalık öyle birşey ki insani kendinden geçirtiyo, bende bu zehirli guatr çıktı çıkalı iyi değilim. ama sonuçta var işte hepimiz iyi olmak zorundayız piskolojik olarak’ ta çok değişik piskolojisi var. ama kendimizi teselli edmekten başka çaremiz yok. birşeylerin geçmesini beklememek lazım biryerde bizimde birşeyleri zormamamız gerekiyo. şimdiden Allah yardımcınız olsun’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek