Zona hastalığında beslenmenin önemi

Zona hastalığı vücut direnci düşük kişilerde daha sık görülüyor. Bu kişilerin daha sağlıklı beslenmeye azami dikkat etmesi öneriliyor.

Zona hastalığı, varicella – zoster (herpes zoster) virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Zona virüsü, insan vücuduna ilk girdiği zaman suçiçeği hastalığını oluşturuyor. Suçiçeğini geçiren kişilerin sinir köklerine (ganglion) virüsler gizlice yerleşiyor. Burada ömür boyu hiçbir zarar vermeden durabilen virüsler, kişi ya geçirmekte olan birisiyle karşılaşınca ya da vücut direnci çeşitli nedenlerle kırılınca yeniden hastalık yapabilecek gücü kazanıyor. Bunun sonucunda Zona hastalığı oluşuyor.

VKV Amerikan Hastanesi’nden Dermatolog Buket Pençe, Zona hastalığının özelliğini, vücudun bir bölgesinde yerleşmesi olarak belirtiyor. Çizgi (kuşak) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan su dolu kabarcıklar meydana geliyor. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce kişide halsizlik, yorgunluk, ateş görülebiliyor. Sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetleniyor ve şimşek çakması şeklinde tarif ediliyor.

Bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çıkınca hastalığın teşhisi kesinleşiyor. Derideki su dolu kabarcıklar önceleri gerginken, zamanla ortalarında hafif çökme oluşuyor ve renkleri değişiyor. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı (postherpetik nevralji), bazen altı aya kadar uzayabiliyor. Hastalık vücudun en çok göğüs ve sırt bölgesinde görülüyor. Sonra sırayla boyun, yüz ve kafa bel ve karın, kalça ve kasıklara yerleşebiliyor. Zona hastalığı herhangi bir yaşta oluşabilse de en çok 60 yaş ve üzerindeki kişilerde görülüyor.

Zona hastalığı sırasında istirahat ve beslenme çok büyük önem taşıyor. Uzun süreli fast food türü beslenen ya da vücut direncini düşüren diyet uygulayan kişilerde bu hastalık daha sık görülüyor. Direnci çok düşük kişilerde hastalığın tüm vücuda yayılabileceği göz önünde bulundurularak; beslenmeye son derece dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek