Adaçayının yararları ve iyi geldiği sağlık sorunları

Doğanın bize sunduğu şifa kaynağı bitkilerin başında gelen adaçayının; aşırı terleme, mide gazları, kramplar, ishal ve öksürük gibi sorunlara iyi gelmesinin yanında emziren annelerde süt üretimini artırıcı özelliğinin olduğu da biliniyor.

Adaçayı, yaprakları çiçeklenmeden toplanır. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır.

Adaçayı; eterli uçucu yağlar, yüzde 30 thujon, yüzde 5 cineol, linalol, borneol, salven, pinen ve kafur; tanenler, triterpenoitler, flavonlar, östojen benzeri maddeler ve reçineli bileşikler içeriyor.

Gaz söktürücü, kramp çözücü, antiseptik, terlemeyi azaltıcı, deriyi ve mukozayı sıklaştırıcı / sağlamlaştırıcı etkileri bulunuyor.

Adaçayının kullanım alanları

Değişik alanlarda kullanılabilen adaçayı, çok yönlü bir bitkidir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde, başarıyla kullanılabilir.

Bitki çayı; diş eti, ağız boşluğu, dil, yutak ve bademcik iltihaplarında veya ülserlerinde çalkalama ve gargara biçiminde kullanılan klasik bir ilaçtır.

Aşırı terlemeyi ve annelerin süt üretimini durdurur.

Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar.

Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır.

Ayrıca dıştan kullanımda da, gargara ve çalkalamaların yanı sıra, yara kompresi olarak da başarıyla uygulanabilir.

Zayıf ve güçsüz çocuklara, balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır.

Adaçayı karışımları

Gargaralarda ve çalkalamalarda kekikle, sindirim sorunlarında ise mayıs papatyası ile eşit oranda karıştırılır.

Adaçayının kullanım biçimi

Yarım veya 1 tatlı kaşığı dolusu yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir.

Çalkalama – gargara
2-3 tatlı kaşığı yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir, kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok, kez 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.

Tentür kullanımı
Günde 3 kere, 15-20 damla kadar tentür D2, yarım kahve fincanı suya eklenerek alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek