Adet öncesi dönemi rahat geçirin

Göğüslerdeki şişkinlik halinden tutun da bulantı, içe kapanma, üzgünlük, kızgınlığa kadar günümüzde yaklaşık 150 semptomu bulunan Premenstruel Sendrom (PMS)  dönemi rahat atlatmak için bir dizi önlem almak gerekiyor. İşte uzmanlara göre adet öncesi rahat bir dönem için dikkat edilmesi gerekenler…

Düzenli olarak semptomlarınızı adet zamanlarıyla ilişkili şekilde çetelelendirin, PMS’ye özgün diyet değişikliklerini ve düzenli egzersizleri uygulamaya başlayın.

Egzersiz ile endorfinlerin artması, ruh hali ve adet semptomları üzerine pozitif etki yaratmaktadır. Özellikle âdete yakın dönemlerde yapılacak tuz, rafine şeker, kırmızı et, kafein ve alkol alımındaki kısıtlama ile diyete kalsiyum, magnezyum, B6 vitamini eklenmesi ve su alımının arttırılması olası semptomları azaltabilmektedir.

Bu konuda kendinizi rahat hissedecek kişiler, sevdikleriniz ve destek gruplarıyla şikâyetlerinizi paylaşın. Böylece başkalarına da sizin geçirdiğiniz periyodik sıkıntıları anlama fırsatı vermiş olacaksınız, Kendinize zaman ayırın ve hayattan zevk almanın bazen basit şeylerle de olabileceğini unutmayın. Gereksiz stresten uzak kalın ve hayatınızı basitleştirin.

PMS veya PMDD’nin sizi veya hayatınızı kontrol altına almasına izin vermeyin. Bu konuda doktora başvurmak ve yardım almanın son derece önemli olduğunu ve bunun, sizin bir an önce hak ettiğiniz hayat kalitesine kavuşmanızda zaman kaybını önleyeceğini hatırlayın. İlaç tedavisi öncesinde muhakkak doktor tavsiyesini göz önünde bulundurun ve rastgele ilaç kullanmanın tehlikeli etkilerinden kendinizi koruyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek