Aile Hekimliği Hizmeti tamamen ücretsiz

Vatandaşların sigortasının olmadığı gerekçesiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı yanılgısına kapıldığını söyleyen uzmanlar, oysa çok özel durumlar haricinde Aile Sağlığı Merkezleri’nde verilen Aile Hekimliği Hizmetinin tamamen ücretsiz olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta bir dizi oyuncusunun gribe bağlı kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi sonucunda sanatçının maddi imkanları ve sigortası olmadığından doktora başvuramadığı haberleri basında yer aldı. Bu gelişme üzerine Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Hasan Eraydın açıklama yaptı.

Dr. Eraydın şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta gündeme damga vuran olaylardan biri oyuncu Erkan Aydoğan Oflu’nun genç yaşta yaşama veda etmesi oldu. Oyuncunun ölümünün ardından, gribe bağlı kalp krizi geçiren sanatçının maddi imkansızlıklar nedeniyle doktora başvurmaması basına yansıdı. Bu gelişme üzerine halkımızı bilgilendirmek amacıyla Aile Hekimliği Hizmeti ile ilgili açıklama yapma gereği hissetmiş bulunuyoruz.

Çok özel durumlar hariç sadece Aile Sağlığı Merkezleri’nde verilen Aile Hekimliği Hizmeti tamamen ücretsizdir. Aile hekimliğinde ücretlendirme kesinlikle söz konusu değildir.

Hiçbir sosyal güvenceniz olmasa bile aile hekimliğinin verdiği hizmetlerden ücretsiz yararlanırsınız. Aile Sağlığı Merkezlerinde mevcut ya da kurulacak laboratuvarlarda yapılan ya da merkezi laboratuvarlara yollanan tetkiklerden ücret ödenmesi söz konusu değildir.

Aile hekiminizi öğrenmek için bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğü ya da il aile hekimliği derneği sitelerindeki ilgili bölümlerine girmeniz yeterlidir.

Sağlık Bakanlığı’nın da http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresinden aile hekiminize ulaşabilirsiniz. Lütfen bunun dışında kendini bu şeklide tanıtan kişilere itibar etmeyiniz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek