Alternatif cilt bakımı önerileri

Süt banyosu ve Kleopatra, her zaman Hollywood’un ‘Antik Mısır’ filmlerinin önemli motiflerinden biri olmuştur. Tabii artık süt banyosuna gerek kalmadı, çünkü gerek bazı beden şampuanları gerekse cilt ürünlerinin içeriklerinde süt zaten bulunuyor.

Kadın güzelliğinin ayrılmaz bir parçası olan cilt bakımı konusunda hanımlara yardımcı olmak amacıyla sık sık kozmetik sektöründen örnekler aktardık. Fakat hanımlar ‘endüstriyel dönem’ öncesinde de cilt bakımına önem verirdi, üstelik bu alanda sayısız alternatife sahiptiler. Örneğin süt banyosunu duymayanımız kalmamıştır.

Alternatif cilt bakımında en çok kaplıca ve deniz öneriliyor. Kaplıcalar, hem deri hastalıklarına karşı tedavi edici özellikleri hem de sağlıklı ciltleri besleyici nitelikleri ile tanınıyor. Yoğun mineral içeren kaplıcalar, cilde dirilik kazandırmasının yanı sıra bedeni gevşeten, ruhsal dinginlik sağlayan yapısı ile aynı zamanda sağlık merkezi gibi bir işlev görüyor. Türkiye bu alanda çok zengin kaynaklara sahip bulunuyor.

Deniz ise cilt güzelliğine ‘katma değer’ yaratan bir başka doğal zenginlik kaynağı, çünkü deniz tuzu cilde yalnızca dirilik değil aynı zamanda parlaklık sağlıyor. Güneş de bir dereceye kadar cilde son derece yararlı, fakat güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak tam tersi sonuç veriyor. Bununla birlikte, güneşin sivilce, akne gibi rahatsızlıklara iyi geldiği de kanıtlanmış bulunuyor.

Bir diğer “doğal cilt bakım ürünü” ise çamur. Özellikle Muğla ve Antalya’nın bazı bölgelerinde bulunan bu çamur türü, cilde son derece yararlı. Avrupalı hanımlar bu “ürünü” çoktan keşfetmiş bulunuyor. Uzmanlar bugün Akdeniz’in en güzel “çamurunun” Türkiye’de olduğu konusunda hemfikir. Nitekim yalnızca bu çamur için Antalya ve Muğla’ya akın eden, hatta ülkelerine dönerken yanlarına bir miktar “yedek çamur” alan kuzey Avrupalı hanımlar söz konusu.

Cilt güzelliğinde önemli faktörlerden biri de saçın ve cildin yıkanma sıklığı. Aşırı yıkanma sanıldığı gibi cilde yarar değil zarar veriyor, çünkü vücut tarafından üretilen yağ aynı zamanda cildi nemlendiriyor. Yıkanma ile bu yağ ciltten alınıyor ve kuruluk başlıyor. Kuruluğun başlaması ile birlikte beden yeniden yağ üretiyor. Aşırı yıkanma bu doğal dengeyi bozuyor. Bunun için her gün bir kereden fazla yıkanmak önerilmiyor. Bununla birlikte, cilt yapısına uygun temizlik ürünlerini kullanmak büyük önem taşıyor.

Alternatif bakım, genellikle sanıldığı gibi bir “yan etkinlik” değil, cilt güzelliği ve sağlığı için elzem bir faktör.

“Alternatif cilt bakımı önerileri” için bir cevap

  1. Cilt bakımı ve sağlığı için kaplıcalar iyi bir alternatif olabilir ama deniz için aynı şeyi söylemek ne kadar doğru bilemiyorum. Zira denizin temizliği ve cilt üzerindeki etkileri konusu oldukça tartışmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek