Ameliyatsız zehirli guatr tedavisi

Ameliyatsız zehirli guatr tedavisi

Uzmanlar, zehirli guatr tedavisi için cerrahi yöntemlerin yanında ameliyatsız tedavi seçeneklerinin de olduğunu belirtiyor.

Tiroit bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı tiroit hastalığı türüne hipertiroidizm (toksik guatr, zehirli guatr) denir. Zehirli guatr, nodüllü veya nodülsüz olabilir.

Tiroit bezi tarafından gereğinden fazla hormon salgılanması tıpta hipertiroidizm yani zehirli guatr veya toksik guatr olarak adlandırılır.

Ameliyatsız zehirli guatr tedavisi

Ameliyatsız tedavi yöntemleri her yaştan hasta için daha az korkutucu olmanın yanı sıra; hayatın hızlı akışına da uyum sağlayan, oldukça hızlı ve konforlu işlemlerdir.

Radyoaktif iyot uygulaması ile zehirli guatr tedavisi

Halk arasında “atom tedavisi” olarak da bilinen “Radyoaktif İyot Tedavisi” (RAI 131) de zehirli guatr hastalarının tedavilerinde kullanılan, basit olduğu kadar etkili bir yöntem olarak gösterilmektedir.

Memorial Antalya Hastanesi Nükleer Tıp Bölümü’nden Uz. Dr. İbrahim Oğuz Çeri, “Radyoaktif iyot uygulaması ile tiroit tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Sinirlilik hali zehirli guatr habercisi olabilir

Sinirli ve heyecanlı tavırlar Zehirli guatr hastalığına işaret ediyor olabilir.

Zehirli guatr olarak bilinen, tiroit bezlerinin aşırı çalışması durumunun vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkilediğini belirten Uz. Dr. Çeri, hastalığın belirtileri hakkında şunları söyledi:

“Zehirli guatrı olan hastalarda deri yumuşak, ince ve nemlidir. Sıcağa tahammülsüzlük, yüzde kızarma, sürekli terleme, ciltte yaygın kaşıntı ve döküntü, bazen de özellikle ayak ve bacaklar yüzeylerinde kalınlaşma ile renk değişimi hastalığın başlıca bulguları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca saçlarda görülen dökülme de başlıca bulgular arasındadır.

Öte yandan; hastalarda sinirlilik, heyecanlı görünüm, hızlı konuşma, uykusuzluk, ellerde ve dilde dikkati çeken titreme ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın diğer belirtileri; aşırı yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, iştah artışına rağmen kilo kaybıdır.”

“Radyoaktif İyot Tedavisi” uygulaması kolay ve güvenilir bir yöntemdir

Uz. Dr. Çeri hastalığın tedavisinde ameliyatsız bir çözüm sunan, “Radyoaktif İyot Tedavisi” ile ilgili şöyle konuştu:

“RAI131, tiroit bezinin fazla çalışmasından kaynaklanan hipertiroidi hastalığının tedavisinde kullanıldığında, hastanede kalmayı gerektirmeyen, basit bir uygulama sağladığından oldukça konforlu bir yöntemdir.

Sıvı ve kapsül formlarında uygulanabilen tedavide; sıvı tercih edildiğinde hastadan renksiz, kokusuz, tatsız, suya benzer görünümde bir sıvıyı içmeleri istenir.

Kapsül formlu uygulamada ise antibiyotiğe benzer bir kapsül, su ile yutulur. Hastalar bu kapsülü yuttuktan sonra evlerine gidebilmekte ve aşırı bir kısıtlama olmaksızın yaşamlarına devam edebilmektedir.”

Radyoaktif İyot Tedavisi kimlere uygulanmaz?

Tedavinin her yaş grubuna uygulanabildiğini ifade eden Uz. Dr. Çeri, “Bu tedaviyi hamile ve emziren bayanlara uygulamak kesinlikle sakıncalıdır. Öte yandan; ucuz, kolay ve güvenilir bir tedavi olan “Radyoaktif İyot Tedavisi”, dünyada, çocukluk ve genç erişkin dönemdeki zehirli guatr vakalarının kalıcı tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek