Aşırı tuz öldürüyor

Yapılan araştırmalar sonucunda aşırı tuz tüketiminin her sene 1,5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

Her yıl yaklaşık 1,65 milyon kişi, aşırı tuz tüketimine bağlı nedenlerden ötürü yaşamını yitiriyor.

Aşırı tuz kullanımı öldürüyor

Amerikalı ve İngiliz bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma; aşırı tuz tüketimi nedeniyle tansiyonun yükseldiğini, kalp-damar hastalıkları nedeniyle erken ölüm riskinin arttığını gözler önüne serdi. Yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarından dolayı erken ölüm nedeniyle de her yıl 1,65 milyon kişinin öldüğü tespit edildi.

Beslenme alışkanlıkları ve kalp hastalıkları riski

66 ülkede yetişkin insanların beslenme alışkanlıklarını ve kalp hastalıkları riskini inceleyen bilim adamları, araştırmalar sonucunda elde ettikleri veriler üzerine geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu.

Araştırmaların yapıldığı ülkelerde günde ortalama 3,95 gram tuz tüketildiği sonucuna ulaşan bilim adamları, tuz tüketiminin Sahraaltı Afrikası’nda günde 2,18 gram iken Orta Asya’da 5,51 grama kadar yükseldiğini gördü.

Araştırma sonucunda, aşırı tuz tüketimine bağlı nedenlerden dolayı erkeklerin yüzde 61,9’unun, kadınların ise yüzde 38,1’inin yaşamını yitirdiği bilgisine ulaşıldı.

Aşırı tuz nedeniyle gerçekleşen ölümlerden yüzde 9,5’inin kalp-damar hastalıklarından olduğu saptandı. Ölümlerin yüzde 84,3’ünün düşük ya da orta gelirli ülkelerde olduğu da elde edilen tespitlerden bir tanesi.

Tuz erken ölüm nedeni

Bilim adamları, ölümlerden yüzde 40,4’ünün 70 yaşın altındakilerde gerçekleştiğine yani erken olduğuna dikkati çekti.

Aşırı tuzun hastalık riskini artırıyor

Tuz tüketiminin azaltılmasının kalp-damar hastalıkları riskini düşürdüğü belirlenemese de bilim adamları, aşırı tuzun hastalık riskini artırdığının ortaya çıktığına, bilgilendirme programları ve alınacak önlemlerin önemine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 2 gram tuz tüketilmesi önerisinde bulunuyor.

Araştırmanın sonuçları “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek