Aşırı zayıflık da şişmanlık kadar tehlikeli

Obezitenin insanlığa baş belası olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak aşırı zayıflık da en az obezite kadar tehlikeli ve ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Zayıflığa neden olan etkenler ve yol açtığı olumsuzluklar nelerdir? Uzmanlar konu hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunuyor.

Aşırı zayıflık gelişimi engelliyor

Genetik ya da hormon düzensizliğinden kaynaklanan zayıflık, çocuklarda gelişimi olumsuz etkilerken yetişkinlerde de iş veriminin düşmesine neden oluyor.

Vücudun, normal ağırlığının 10-15 kilo altında olmasına zayıflık, 15-20 kilonun altında olmasına ciddi zayıflık deniyor. Örneğin 160 cm boyundaki bir kişinin ideal kilosu 54 kg olarak değerlendiriliyor. Bu boydaki kişi 46-48 kilo arasında bir kiloya sahipse zayıf, 43-46 kilo arasında hafif zayıf, 42 kilonun altında ise ciddi zayıf olarak değerlendiriliyor.

Beslenme Uzmanı Dr. Feryal Erverdi’nin verdiği bilgilere göre; kişinin normal kilosunun 10 kilo altındaki ağırlığı, eğer bir sağlık problemi yaratmıyorsa sakıncalı bulunmuyor. Zayıflık çocuklarda görülüyorsa, gelişim olumsuz yönde etkilenebilir eğer yetişkinlerde görülüyorsa iş verimi düşer.

Zayıflığın nedenleri

Genelde zayıflığın kaynakları genetik olarak söylenebilir. Bunun yanında hormonal düzensizlik de çok önemli. Hayati organların çalışmasını ifade eden bazal metabolizmayı hormonlar sağlıyor. Bu hormonlar tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 hormonlarıdır.

Zayıf kişilerin bazal metabolizmalarının daha hızlı çalışmasının en önemli nedeni, bu hormonların fazla salgılanmasıdır. Bu da metabolizmanın hızlanmasına, dolayısıyla besinlerin daha hızlı yakılmasına neden oluyor. Sonuçta kilo alınamıyor. Vücut bileşenleri de zayıflığın ya da şişmanlığın nedenlerinden… Kimi kişilerin vücudunda yağlı doku ya da yağ depolayan hücreler fazlayken, kimilerinde az olabiliyor. Buna göre yağ depolayan hücre sayısı fazla olan kişilerin kilo alması da o derece kolay.

Aşırı zayıflığın etkileri nelerdir?

Kötü görünüm
Giyilen hiçbir şey uygun olmuyorsa, bu durum psikolojiye olumsuz yansıyor.

Ciltte kırışıklık
Aşırı derecede zayıflık, cildin kırışmasına ve daha çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Çünkü yeterli beslenilmediği için cildi canlı tutan E ve C vitaminleri alınamıyor.

Çabuk yorulma
Yeterli beslenilmediği için bağırsaklardan kana geçen besin maddeleri, organlar için de yeterli olmuyor. Bunun için metabolizma kendini güvence altına alıyor. Daha az enerji harcamak için hareketler yavaşlıyor. Tempolu yaşam karşısında metabolizma bu eforu karşılayamadığından, kişi çok çabuk yoruluyor.

Baş dönmesi
Yeterli ve dengeli beslenilmediği için dolaşımdaki kan, ağırlığını hayati organlarda yoğunlaştırıyor. Ani kalkışlar ve hareketlerde baş dönmesi ve göz kararması ortaya çıkıyor.

Anemi
Kansızlık, yeterli beslenmemenin sonucu ortaya çıkıyor.

İshal
Metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlı olarak görülüyor.

Adet düzensizliği
Yine metabolizmanın hızlı çalışmasına ve dengesiz beslenmesine bağlı olarak adet kanamalarında düzensizlik oluşuyor. Özellikle tiroid hormonlarının fazla salgılanması durumunda zayıflıkla birlikte adet düzensizliği en sık görülen belirtilerden.

Nabız atışında bozukluk
Nabız atışının hızlı ya da yavaş olması da zayıflığın etkilerinden.

Kalp-damar hastalıkları riski
Eğer zayıf kişi sigara veya alkol kullanıyorsa, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski yükseliyor.

Sinirlilik
Vücut, gerekli vitaminleri ve mineralleri karşılamadığında sinir sisteminde bozukluklar ortaya çıkıyor. Bazı vitaminlerin insanı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinin olduğu artık bir gerçek. Bünyedeki vitamin dengesizliği, kişinin sinir sistemini etkiliyor.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Zayıf kişilerin, immün sistemi yani bağışıklık sistemi de zayıftır. Bu nedenle hastalıklara daha çabuk yakalanırlar. Dış etkenlere karşı dirençlerinin düşük olması yüzünden hastalıkları, diğer hastalara oranla daha ağır seyreder.

“Aşırı zayıflık da şişmanlık kadar tehlikeli” için 2 cevap

  1. ben 18 yaşındayım 1 68 boyum ve 43 kiloyum yukarıdaki belirtiler var bnde ve sürekli olarak elimde bi titreme var normal zamanlarda da elim titriyor bunun nedeni yazıflığımdan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir hastalığın belirtileri mi

  2. 9 yaşındayım boyum 1,38 kilom 27 karnım sürekli ağrıyor ve başım dönüyor acaba kilo yetersizliğindenmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek