Asit erozyonunun nedenleri

Asit aşınması olarak da bilinen asit erozyonu, günlük beslenme alışkanlıklarının bir parçası olarak gerçekleşen bir durum olduğu için mümkün oldukça sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Her gün aldığımız yiyecekler ve içecekler asit erozyonuna yol açan pek çok doğal asit içerebilir. Asitli yiyecekler her yerdedir ve çoğunlukla sağlıklı beslenme alışkanlığının önemli bir parçasıdır.

Yiyecekler, şarap ve meyve sularının içinde bulunan doğal asitler mineyi yumuşatabilir ve asit erozyonuna neden olarak uzun vadede diş aşınmasına yol açabilir.

Şarap içiyorsanız, dişleriniz asit erozyonuna maruz kalabilir.

Çilek veya meyve suyu gibi besinler yoluyla sitrik asitin düzenli olarak tüketilmesi dişlerinizin asit erozyonuna maruz kalmasına neden olur.

Aslında, asitli meşrubatlar ve balzamik sirke içeren salata sosları, dişlerinizin görüntüsünü görünür biçimde değiştirebilir. Asit erozyonunun en temel nedeni, her gün aldığımız yiyecek ve içeceklerdeki gizli asitlerdir.

Portakal suyundaki asidi örnek olarak ele alalım: diş minenizle temas ettiğinde, minenin sert yüzeyi yumuşar. Ve sabah portakal suyunuzu içtikten sonra dişinizi hemen fırçalarsanız mine aşınması gerçekleşebilir. Bu alışkanlığınız, zaman içerisinde asit erozyonunun etkilerini yaşamanıza neden olabilir.

Besinlerin pH değerleri ve asit erozyonu ilişkisi

pH değeri, belirli bir yiyecek veya içeceğin ne kadar asitli olduğuna ilişkin temel göstergedir. Bir ürünün pH değeri 0 ile 14 arasında değişir.

pH değeri 7’nin altında olan herhangi bir şey asidik sayılır ve pH değerleri 5,3’ün altında olan yiyecek ve içecekler diş minenizi asit erozyonu riskiyle karşı karşıya bırakır.

Günlük olarak tükettiğimiz pek çok yiyecek ve içecek düşük pH değerlerine sahiptirler. Bu yüzden, asidik besinlerin doğru tüketimi konusunda daima diş hekiminizin önerilerine uymalısınız.

“Asit erozyonunun nedenleri” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek