Aşk için kendinizi zorlamayın

“Mutlaka sevgilim olmalı” diye düşünen kadınların eninde sonunda hüsrana uğradığını belirten uzmanlar, mutluluk arayan kadınların ne istediğini tam olarak bilmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Uzmanlar, “Aşık olmam lazım” düşüncesiyle başlayan ilişkilerin büyük çoğunluğunun hüsranla sonuçlandığını belirtiyor.

Yakın arkadaşlarınızın çoğunun sevgilisi, mutlu bir ilişkisi var. Siz ise yalnızsınız. Artık aşık olmak, hatta evlenmek istiyorsunuz. Bu nedenle de karşınıza çıkan ilk kişiye bağlanıveriyorsunuz. Durun… Bu, büyük bir hata… New Yorklu psikolog Bonnie Eaker Weil, ‘İlişkinizi Bozmayın, Yapıcı Olun’ adlı kitabında, bu tehlikeye dikkat çekiyor.

Çift olma psikolojisi…

Weil, kadınların büyük çoğunluğunun aşklarını net bir şekilde ifade edemediklerini vurguluyor:
“Şu özelliğinden dolayı onu seviyorum” diyebilen kadın çok az. Kadınlar aslında aşka aşık. Beraberlik adına, platonik ilişkileri aşk olarak değerlendiriyor ve aşkı zorluyorlar. Birçok kadın, yalnız olmaktansa aşık olmadıkları erkeklerle beraber oluyor, onlara aşık olduklarını sanıyor. Çift olmak, belli bir sosyal statüyle eşdeğer tutuluyor. Eğer belli bir yaştaysan, mutlaka sevgilin olmalı…”

Psikolog Nancy Rosenbach’a göre de, etrafında hep mutlu çiftler gören kişi, ister istemez bir çift olma psikolojisi içinde buluyor kendisini. Hatta “Bir an önce evlenmeliyim” düşüncesi başlıyor. Evlenmek için o kadar acele ediyor ki, karşısına çıkan ilk kişiye bağlanıyor. Oysa bu çok yanlış bir tutum.

Kendinizi kandırmayın

Nancy Rosenbach, bu tehlikeleri şöyle açıklıyor:
“Aşık olmam lazım düşüncesiyle başlayan ilişkiler, çoğu zaman mutsuz biter. Çünkü bu durumda hem kendinizi, hem de karşınızdakini kandırırsınız. Sıradan bir ilişkiyle yetinip, kendinizi aşkın ateşini yaşamaktan alıkoyarsınız. Aynı zamanda, birlikte olduğunuz erkeğe de fazla bir şey veremezsiniz. Hatta daha iyi bir alternatif çıktığında, onu hemen terk edebilirsiniz. Ne istediğinizi dürüst bir şekilde kabul etmeniz gerekiyor.”

Bu bir haksızlık…

Eğer, “Biri olsun, hafta sonları yalnız kalmayayım, eğlenmeye giderken yanımda bir partnerim bulunsun” diye bir ilişki yaşıyorsanız, kabul edin ki, bu aşk değil.

Gördüğünüzde kalp atışlarınızı hızlandırmayan bir erkekle birlikteyseniz, hem kendinize hem de ona büyük bir haksızlık yapmış olursunuz.

Sizin de onun da gerçek aşkı yaşamaya hakkınız var. Bu haktan, kendinizi ve birlikte olduğunuz kişiyi mahrum etmeyin. Bu ilişkiye hemen son vermeli ve mutluluğu yakalamak için çaba göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek