Aşkın ömrü en fazla 30 ay

Aşkın kimyası üzerine araştırmalar yapan Dr. Helen Fisher’a göre, aşk 3 evrede gelişiyor ve en büyük aşklar 30 ay sürüyor. Aşk üzerine birçok araştırmaya imza atan Dr. Helen Fisher, 30 yıllık araştırmasının sonucunu açıkladı.

Dr. Helen Fisher’a göre aşk bir içgüdü. Yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın herkes için bir ihtiyaç. Ancak 3 evrede gelişen aşk, en geç 30 ay içinde ömrünü tamamlıyor. 30 aydan sonra ise duruma göre birliktelik ya bitiyor ya da aşk yerini daha derin bir sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyor. İşte, Fisher’ın aşkın 3 evresiyle ilgili gündem yaratan araştırması:

1. Şehvet evresi: İlk evrede, seks dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu pek umursamıyor. Beğendiği herhangi biriyle birlikte olabiliyor. Karşı cinsin fiziksel özelliklerini çok da incelemiyor. Ancak aşkın etkisi biraz hafifledikten sonra; partnerinin kaşına gözüne, vücuduna daha fazla dikkat ediyor.

2. Cazibe evresi: İkinci evrede, tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte, beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak, sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor. Bu aynı zamanda, sadece partnerinizle beraber olmak istemenize de neden oluyor. İkinci evre, Evrim Teorisi’ne dayanıyor. Birileriyle bebek yapacak kadar yakınlaşmak için çaba sarf ediyorsunuz.

Bu aşamada genç kızlar defterlerine defalarca aynı kişinin ismini yazıyor, aşıklar en yakın arkadaşlarından bile uzaklaşıp sadece sevdikleri kişiyle zaman geçirmek istiyor.

Seksin ön plana çıktığı bu dönemde, cinsel bağlılık büyük önem kazanıyor. Bu yüzden, partnerimizin bir başkasıyla birlikte olmasına düşüncede bile katlanamıyoruz.

İkinci evre, en fazla 30 ay sürüyor. Fiziksel olarak daha fazlasına dayanılması mümkün değil. Bundan sonra daha sakin ve derin bir ilişki başlıyor.

3. Bağlılık evresi: İkinci evrede partnerinizin hatalarını ve eksiklerini göremezsiniz. Her yaptığı mükemmeldir. Bu nedenle, doğru insanla birlikte olup olmadığınızı ancak üçüncü evrede anlarsınız.

Doğru insanla birlikteyseniz, üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da, tahmininizin aksine, 60 yıl değil sadece çocuklar ergenlik çağına gelene kadar sürüyor.

Üçüncü evreyi uzatıp mutluluğunuzu sürdürmenin yolu ise, ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek