Ayaklarda yaz bakımı yapmanın tam zamanı

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte ortaya çıkacak olan ayaklarda yaz bakımı yaparak onları yaza hazırlamak için şimdiden hazırlıklara başlamak gerekir.

Ayaklarda yaz bakımı yapmanın tam zamanı

Yazın yaklaşmaya başlaması ile estetik unsurlardan biri haline gelecek olan ayaklarımızı şimdiden hazırlamak gerekiyor.

Ayak bakımı ve güzelliği rengarenk ayakkabılar giyip, oje sürmekle iş bitmiyor. Yazın daha fazla özen isteyen ayakları sık sık ponzayla törpülemek ve koruyucu kremler sürmek gerekiyor.

Yazlık ayakkabılar içinde sağlıklı ve estetik ayaklarla dolaşmak isteyen kadınlar için Acıbadem Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Türkmen önerilerde bulundu.

Ayak estetiğinde en çok göze çarpan noktalar neresi?

Ayak estetiğinde, ilk göze çarpan rahatsız edici görüntü, parmakların çarpık yapıda olmasıdır. Özellikle baş parmaklardaki açısal kusurlar görüntüyü bozar. Bir diğer kötü görüntü ise ayak derisindeki kalınlaşmalardır.

‘Nasır’ denilen bu dokular en çok topuklarda ve başparmak çevresinde görülür. Tırnakların durumu da görüntüyü etkileyen bir diğer önemli faktördür. Doğuştan gelen yapısal bir bozukluk olmadığı sürece; parmakların yapısını ve tırnakları bozan ve nasırlara da yol açan baş etken, ayak ile ayakkabı arasındaki uyumsuzluklar, yani ayağın ayakkabı içinde zorlanmasıdır!

Yazlık ayakkabı seçiminde kadınların düştüğü hatalar neler?

Yazlık ayakkabılarda her şeyden önce dikkat edilmesi gereken nokta; ayak ile ayakkabı arasındaki ilişkinin iyi olmasıdır. Ayağın anatomisi (yani kemiklerin yapısı) ve eklemler ile kasların fonksiyonel yapıları; tabanın yere düz basacağı duruma uygun haldedir. Bu nedenle ilk kural, tabanın yere düz basmasının sağlamasıdır!

Yaz denilince kadınların aklına, ilk olarak ayakların çok rahat edeceği geliyor. Terlemeyecek ve parmaklar baskı görmeyecek diye düşünülse de maalesef yazlık modeller seçilirken tüm bunlar göz ardı ediliyor. Vitrinlere baktığınızda çoğunlukla burunları dar ve topukları yüksek ayakkabılar görülüyor. Oysa yüksek topuk, ayakların anatomik yapısı ile uyumlu değildir.

Ayak estetiği kadar sağlığını da korumak için nasıl önlem alınmalı?

Öncelikle periyodik ayak bakımı ihmal edilmemeli. Ayak derisi; vücudumuzda en çok değişen, yani sürekli aşınmaya bağlı olarak dökülen ve yenisi yapılan bir dokudur. Bu işlem topuk gibi basıncın yüksek olduğu alanlarda çok daha fazla olacağı için, buralarda kalınlaşmalara izin verilmemeli, sık sık cilt törpüsü ve koruyucu kremler kullanılmalı.

Tırnak bakımına özen gösterilmeli

Ayakkabı içinde sıkışan parmaklarda, özensiz kesilen tırnaklar batmalara neden olabilir. Ayakta ödem yaratan tablolarda, tırnak batması ihtimali daha yüksektir. Tırnaklar; ciltten uzun olacak şekilde kesilmeli ve kesilen yüzeylerde batacak sivrileşmeler olmamasına dikkat edilmeli.

Kadınların ayaklarında en çok hangi sorunlar görülüyor?

Kadınların ayaklarında görülen sorunlar; çoğunlukla, moda uğruna, gençlik dönemlerinden itibaren yanlış ayakkabı seçimi ile ilgilidir. Ayağında açısal kusuru olan bir kadın, sürekli dar kalıp ve yüksek ökçe giyerse, doğal olarak bu deformitesi ilerleyecektir.

Deri kalınlaşmaları ve nasırlar nasıl tedavi ediliyor?

İlk olarak nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Hem yapısal olan hem de sonradan gelişmiş bu gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanıyor. Deri kalınlaşmaları ve nasırlar ayrıca cilt bakımıyla kontrol edilmeye çalışılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek