Bebeğinizin zekasını geliştirmek elinizde

Uzmanlara göre bebeğin zekâsını geliştirmek anne-babaların elinde. Beynin her iki tarafını da işlevsel bir şekilde kullanarak yetiştirilen bebeklerin daha zeki oldukları keşfedildi. İşte bebeklerin zekâlarını geliştirici ipuçları…

Bebek, beyni milyarlarca sinir hücresi ile donatılmış olarak dünyaya geliyor. Sinir hücreleri, bebeğin karşı karşıya kaldığı her deneyim ve uyarıcı karşısında birbirleri arasında bağlantı kurar. Bu bağlantılar tekrarlanırsa kalıcı hale gelir ve kocaman bir ağa dönüşür. Bu ağ bir ömür boyunca kullanılacak olan zihinsel kapasiteyi barındırır.

Sağ ve sol beynin görevleri nelerdir?

Bebeğimizin beyninin her iki tarafını da etkin bir biçimde kullanması ona neler sağlar? Sağ beyin, bilgiyi bir bütün olarak ve resimle işler. Tasvir ve semboller kullanır; resimlere, şekillere ve renklere tepki verir. Sözel ifadeler dışında; müziğe, vücut diline, dokunmaya tepki verir. Duygusal ve yaratıcı taraftır. Görerek ve duyarak öğrenir. Fanteziye, şiire, mecaza meraklıdır.

Sol beyin, konuşma ve dil merkezidir. Analitik (adım adım) düşünür. Mantıklı ve sistematiktir. Bilgiyi ardışık ve doğrusal işler. Ayrıntıcıdır. Sayısal işlemlerde üstündür. Sebep- sonuç ilişkilerini kullanır.

Beyin bütünsel işler

Sağ ve sol beyin, ilk zamanlarda zannedildiğinden çok daha bütünsel olarak işler. Beynin her iki tarafını da etkin bir biçimde kullanabilen bireyler, zihinsel kapasitelerini iki kat değil kat kat artırmış olurlar. Bu nedenle çocuklarımızın hem yaratıcılıklarını (sağ beyin) hem de mantıksal düşünme güçlerini (sol beyin), ilk yıllardan itibaren desteklemeliyiz.

Ne yazık ki klasik eğitimler, daha çok sol beyin kullanımını desteklediği için pek çok yaratıcı yetenek, yetişkin yaşlara aktarılamadan körelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek