Bebeklerde zihinsel gelişimin önemi

Uzmanlar, çocuklar için anne-babanın, oyuncakların ve müziğin birer uyarıcı niteliğinde olduğunu belirtiyor.

Bebeklerde zihinsel gelişimin önemi

Beyindeki zihinsel gelişimin, her iki yarım küreyi çalıştıracak uyarıların alınmasıyla oluştuğunu belirten uzmanların anne-babalara tavsiyeleri de var.

Bebek gelişimi konusunda araştırma yapan uzmanlar, çocuğun doğumdan ergenliğe kadar olan zihinsel gelişimini ayrıntılı olarak incelemişler ve zihinsel gelişimin bebeklik ve ilk çocukluk döneminde hızlı geliştiğini belirlemişlerdir.

Bir bebek beyninde 180 milyar hücreyle dünyaya gelir. Bu hücreler nöronlarla birbirine bağlanmıştır. Ana babadan kalıtım yoluyla bebeğe geçen genlerin belirlediği bağlantı sayısı 50 milyon civarındadır. Bu sayı çevrenin de etkisiyle trilyonlarca bağlantıyı geliştirebilir. Bireyin hayatı boyunca gerçekleştireceği zihinsel gelişimin yüzde 50’si 4 yaşına kadar tamamlanmaktadır.

Dolayısıyla 4 yaşında kadar olan dönem çok kritik bir dönemdir. Bu dönemdeki yaşantılar tüm hayatı boyunca kullanılacak nöronları belirler.

Uzmanlar 5 yaşına kadar olan müdahalelerin IQ’yu artırmasına karşın, yaşından sonra ise işe yaramayacağını söylemektedir. Unutmayın ki, çocuğunuzun gelişimi için en önemli yıllar okul öncesi yıllarıdır ve bu yıllar çocuğunuzun “kişilik gelişimi” temelini oluşturduğu yıllardır.

Uzmanlar göre insan beyni, 2 yarım küreye ayrılmakla beraber her yarım kürenin ayrı fonksiyonları olmaktadır.

Sağ beyin fonksiyonları

Dil becerileri, mantık, sayılar, analiz, sıralama, doğrusallık gibi fonksiyonlar sol yarım kürenin yerine getirdiği görevlerdir. Ritim, renk, hayal gücü, yaratıcılık, uzaysal farkındalık gibi fonksiyonlar sağ yarım kürenin yüklendiği görevlerdir.

Sol beyin fonksiyonları

Konuşma ve dil merkezidir. Analitik yani adım adım düşünür. Mantıklı (akılcı yaklaşım) ve sistematiktir. Bilgiyi ardışık ve doğrusal işler. Ayrıntıcıdır. Sayısal işlemlerde üstündür. Sebep-sonuç ilişkilerini kullanır. Ayrıca vücudun sağ tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek