Bembeyaz dişler artık hayal değil

Gün içinde birçok faktör farkında olmadan dişlerimizi sarartıyor. Bu süreci yavaşlatmak için yapmamız gerekenleri ve yeni diş beyazlatma yöntemlerini uzmanlara sorduk. İşte bembeyaz dişler için dikkat etmeniz gerekenler…Gün geçiniyor ki diş beyazlatmayla ilgili yeni bir teknik ya da yeni bir ürün çıkmasın. Bu yüzden de hepimiz mutlaka diş beyazlatma tekniklerinden birini deniyoruz. Diş beyazlatmanın lazerli uygulamadan ev tipi beyazlatmaya kadar birçok çeşidi var. Ancak kontrolsüz yapılan diş beyazlatma, diş minesinde çatlamalara da sebep olabiliyor.

Sadece düzenli olarak fırçalayarak dişlerin rengini açmak pek mümkün değil. Çünkü dişin yapısında olan renklenmeler dişlerin oluşumları süreci içinde tet-rasiklin ve benzeri ilaçların kullanımı ve flor fazlasından kaynaklanıyor. Diş Hekimlerine göre dişteki renklenmelerin dış etkenlere bağlı sebepleriyse renkli madde içeren yiyecek ve içeceklerden.

Bunlar; çay, kahve, kola, kırmızı şarap, hardal, ketçap ve tütün tüketiminden kaynaklanan renklenmeler.Bu renk veren maddeler, yıllar içinde mine ve denlinin içine nüfuz ediyor ve burada koyu pigmentli karbon halkası içeren bileşikleri oluşturuyorlar. Bu da dişin daha koyu ve sarımsı görünümüne yol açıyor. Uzman tarafından yapılan diş temizliğinde de ancak yüzeysel lekeler çıkıyor, dişinizin rengi açılmıyor.

Beyazlatma, ev ve ofis tipi olmak üzere iki ayrı şekilde uygulanıyor. Ev tipinde; doktor tarafından sizden alınan ölçü ile silikon esaslı iki kalıp hazırlanıyor. Bu kalıplarla birlikte içine koyacağınız beyazlatma jeli veriliyor. 7-14 gün süreyle günde 4-8 saat. gün aksatmadan ağzınızda tutacağınız bu kalıp ve jel ile dişlerinizin renginde beş tona yakın bir açılma oluyor.

Bu süre içinde de renk ajanları içeren maddeleri kullanmamak gerekiyor. Ofis tipindeyse beyazlatma işlemi bir seferde, bir saat gibi bir sürede yapılıyor ve dişlerin rengi 8-10 ton açılıyor. Tamamen hekim gözetimindeki bu uygulamada, dişlerinizin üzerine bir jel sürülüyor ve bunu aktive etmesi için bir ışın kullanılıyor. Bir diğer yöntem de lazerle yapılan beyazlatma. Lazerle yapılan beyazlatma işleminde bir seans yetmiyor, birkaç seans tekrarlamak gerekiyor.

Uzmanlar, “Beyazlatma işleminin kontrolsüz yapılması durumunda diş minesinde hasar, dişlerde aşırı hassasiyet, ağız mukozasında ve dişetlerinde tahrişe bağlı yaralanmalar görülebiliyor” diye belirtiyor. Bu nedenle diş hekimi tarafından muayenehane ortamında yapılan beyazlatma sırasında yüksek konsantrasyonda bir jel kullanılsa bile diş hekimi bahsedilen yan etkilere karşı gerekli önlemleri alabiliyor.

Beyazlatıcı diş macunlarının kullanılmasında ise aşındırıcı olmadıkları sürece bir sakınca yok. Klinikte gerçekleştirilen işlemler evdekine göre daha iyi sonuç veriyor. Aynca muayene ortamında uygulanan beyazlatma işleminin bir avantajı da istenilen sayıda dişin beyazlatılabilmesi.

Diş beyazlatma işleminde oluşabilecek yan etkilerden biri de dişteki hassasiyet. Diş hekimi Rasim Elitaş, düşük pH değerine sahip ürünlerin dişin minesini yumuşatabileceğim söylüyor ve ekliyor:

“Bu bağlamda, mine ve denlin tabakasında kalsiyum, fosfor, azot ve potasyum miktarında değişiklikler oluşabilir. Dişlerde soğuk ve sıcağa karşı duyarlılığa neden olabilen bu durum, tükürükteki minerallerin diş yüzeyinde remineralizasyon oluşturması ile kısmen giderilse de, en iyi yöntem diş beyazlatma işleminden sonra dişlerin florlanmasıdır. Zaten doktorunuz gerekli önlemleri alacaktır.” şeklinde görüş bildiriyor.

Diş beyazlatma yöntemlerinin sonradan diş minesinde zarara yol açmadığını söyleyen Elitaş, “Ben şimdiye kadar diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın dişlere zarar verdiğine dair herhangi bir araştırmaya rastlamadım.” diyor.

Diş beyazlatma ürünleri Amerika’dan FDI onaylı, Avrupa’dan CE sertifikalı ve Türkiye’den ise Sağlık Bakanlığı onaylı olarak kullanılıyor. Yapılan bir araştırmada dişi beyazlatmak İçin kullanılan jel dişlerin üzerinde 240 saat bırakılmış ve yaptığı aşınma miktarı kola gibi asitli meşrubatlarla meydana gelen mine kaybına eşit bulunmuş. Zaten biz uygulamalarımızda bu kadar uzun süre kullanmıyoruz” diyor. Doğru ve yeterli bir uygulama sonrası çok uzun za¬man dişler eski rengine dönmüyor. Fakat kişinin renklecndirici ajanları kullanma sıklığına ve dişlerinin yapısına göre işlemi 2-3 yılda bir, iki gün gibi bir sürede evde tekrarlamak gerekebiliyor.

Yenilik; lamina Porselen

Diş Hekimi Yavuz Ipçi beyazlatmada başa¬rı sağlanamayan hastaların dişlerini kestirip porselen yaptırmamaları konusunda uyarı¬yor ve ekliyor:

“Bu tür durumlarda lamina porselen dediğimiz dişlerin üzerinden çok az aşındırma yaparak uyguladığımız metalsiz porselenleri kullanıyoruz. Bazı durumlarda hiçbir kesme işlemi yapmadan üstelik kompuzit dolgularla rengi ve şekli düzeltebilmek mümkün.” Porselen laminalar, “lamina vcneerler” olarak da adlandırılan estetik diş hekimliğinin öne çıkan son gelişmelerinden biri. ince bir porselen plakanın diş yüzeyine uygulanmasıyla dişin kozmetik görüntüsü değiştiriliyor.

Porselen laminalar farklı olgularda uygulanabilir, ön dişlerde diastema adı verilen dişler arasındaki boşlukların doldurulmasında, çapraşık ve düzensiz sıralanan dişlerde, çok sayıda çürük ve renk açısından problemli dolgularda veya ortodontik tedaviyle dişlerin düzgün sıralanması bir alternatif değilse porselen lamina uygulabilir. Sonuç olarak dişlerinizin renginden memnun değilseniz size en uygun olan yöntemi seçebilirsiniz. Ancak sizin için en doğru tekniğe dişlerinizin yapısını inceledikten sonra doktorunuzla karar vermelisiniz.

Bazı dişlerin yapılarından dolayı beyazlatma işleminden sonra elde edilen sonuç yetersiz olabilir. Bu tip dişlerde süreyi ve konsantrasyonu artınyoruz. Uygulama süresi ve beyazlatma jelinin konsantrasyonu dişin yapısına göre diş hekimi tarafından belirlenmeli.

Diş hekiminin yaptığı beyazlatma, eczanelerde satılan beyazlatma ürünlerinden, hem konsantrasyon hem de içerik bakımından tamamen farklı bir uygulama. Eczanede satılan beyazlatıcılardan elde edilen beyazlık çok az ve geçici olabilir. Ayrıca aşındırıcı, toz şeklinde beyazlatıcılar da kesinlikle kullanılmamalı. Bunlar dişlerin üzerinde ciddi çizilmelere sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek