Bitkilerle bağırsak kurdu tedavisi

Birçok insanın huzursuz olmasına hatta psikolojik sorunlar yaşamasına neden olan bağırsak kurdu sorununun tedavisi için bitkilerin de kullanılabileceğini biliyor musunuz? İşte bağırsak kurduna iyi gelen şifalı bitkiler…

Bağırsak solucanlarına karşı etkili olan başlıca bitkiler acıağaç, acıbakla, badem, çakaleriği, dut, duvar sarmaşığı, eğreltiotu, horasani, ısırgan, kabak, kantaron, kayısı, kekik, kızılcık, kokar ağaç, nar, okaliptüs, papatya, pelin otu, sarımsak, sedefotu, solucanotu, şeytan otu, şimşir, tarhun, üzerlik otu ve yer somunu bitkileridir.

İşte bağırsak kurdu tedavisi için faydalı olabilecek bazı bitkiler ve özellikleri…

Kabak

Kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını felç edici etkilere sahiptir. Bunun için en az iki avuç dolusu balkabağı çekirdeği yemek gerekebilir. Kabak çekirdeği yendikten 3-4 saat sonra 30 – 40 gram kadar hintyağı içilerek felç olmuş parazitlerin dışarı atılması sağlanır. Hint yağı yerine müshil etkili başka bir bitki de kullanılabilir. Kabak çekirdeği özellikle şeritlerde etkilidir..

Karanfil

Günde içilecek 2-3 bardak demli karanfil çayı bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.

Zencefil

Bağırsak kurtlarına karşı oldukça etkili olan bir diğer bitki de zencefildir. Yarım çay kaşığı kuru zencefili bir bardak kaynamış suda demlendirdikten sonra hazırlayacağınız çayı içebileceğiniz gibi zencefili baharat olarak kullanabilir ya da limonatanıza katabilirsiniz..

Sarımsak

Birkaç diş sarımsağın suyunu sıktıktan sonra bir bardak havuç suyu ile karıştırıp gün içerisinde 1-2 saat arayla içmek faydalı olacaktır..

Pelinotu

1 lt suya 3 tutam pelinotu konup, kaynatılır ve süzülür. Günde 4 kez 1 fincan içilir. Gebelerde düşüğe sebep olabileceği için gebeler kullanmamalıdır..

Eğreltiotu

1 lt kaynamış suya 2 tutam eğreltiotu konulup demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan, aç karına yarım saat arayla birer bardak içilir. Eğrelti otu çayı özellikle şeritlere karşı etkilidir..

Pelinotu, Papatya, Sinameki

Bu bitkilerin her birinden 30’ar gram kadar alınarak karıştırılır ve bir bardak kaynar suya 2 çay kaşığı atılıp 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve ve her gece 1 bardak içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek