Bronzlaşırken bilinçli güneşlenmek şart

Mükemmel bir bronzluğa kavuşmak için çılgınlar gibi güneşlenmek, birçok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirerek, talilinizin zehir olmasına neden olabilir. Gerek sağlık açısından, gerek güzellik açısından bronzlaşmak elbette güzel. Ancak bunu, bilinçli bir güneşlenme ile elde etmelisiniz.

Dermatologlara göre ilk önce, sabah saat 10 ile öğle 12 arası güneşten uzak durmak gerekiyor. Bu saatlerde güneş ışınları en güçlü seviyededir. Güneşe çıkacağınız ilk zamanlar, en az 15 faktör korumalı bir ürün kullanmanız gerekiyor. Gün boyunca cildin aldığı renge dikkat etmelisiniz. Ciltte hafif bir pembeleşme söz konusu olduğunda, çok fazla güneş almışsınız demektir.

Suyun üzerinde yatarken güneş ışınları yüzde 100 yansıyor. Aynı şekilde, beyaz kum ve açık renkteki havuz kenarları da güneş ışınlarını yüzde 80 oranında yansıtıyor. Koruyucu güneş kremini, en az 15 dakika önce kullanın (bazı güneş ürünlerinin etki göstermesi 30 dakikayı bulabilir). Her sudan çıktığınızda veya terlediğinizde, suya dayanıklı bir ürün kullanıyor olsanız bile, mutlaka koruyucuyu tekrarlamalısınız. Eğer yüzmüyor ve terlemiyorsanız, her 2 saatte bir yenilemekte fayda var.

Aknelilerin yapması gerekenler
Güneşin sivilceleri kuruttuğu ve belirsiz hale getirdiği doğru. Güneş, sivilceleri cildin üst tabakasını soyarak yok edebilir. UV ışınlarına maruz kalmak, gözenekleri tıkayan hücrelerin daha çabuk dökülmesini sağlar. Ama uzun vadede yarattığı zarar; sert bir cilt, renk problemleri ve kanser, kısa vadede yarattığı çözümlerden daha ciddidir. Vücudunuzun akneli bölgelerine özel sivilce ilaçları kullanabilirsiniz. İçinde renitol, salisilik asit, alfa-hidroksi asit veya beta-hidroksi asit olan ürünleri kullanabilirsiniz.

Duş alırken de salisilik asit içeren bir jel veya sabun kullanmanız yararlıdır. Cildi soymak tehlikelidir. Yenilenmekte olan bir ciltle güneşe çıkılırsa açık yara olabilir. Bu da enfeksiyon kapmasına neden olur. Soyulmayı önlemenin en kolay yolu yanmamaktır. Ama bunun için çok geç olduğunda duştan hemen sonra çok iyi bir nemlendirici kullanabilirsiniz, böylece soyulma riskini azaltırsınız.

Sağlıklı bronzlaşmak için kısa aralıklarla güneşe çıkın. İlk gün uygun koruma faktörlü ürün kullanarak, 15 dakika güneşte kalın. İkinci gün bunu 5-10 dakika daha uzatın. Üçüncü gün 5- 10 dakika daha fazla… Bu şekilde güneşte kalmak, cildin yanmadan gerekli melanini üretmesini sağlar.

Kalıcı bronzluk sağlamak için:

1. Güneşe karşı koruma ürünlerini, güneşe çıkmadan önce uygulayın. Mümkünse güneş ürününüzü güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın.

2. Ürününüzü güneşte koruma faktörü yüksekse her iki saatte bir, düşükse saatte bir yenileyin. Suya girmeden önce tekrar yenileyin. Suyun yansıtma kabiliyeti karaya göre daha fazladır.

3. Sağlıklı bronzlaşabilmek için ilk günler kısa aralıklarla güneşe çıkmalısınız. Uygun koruma faktörlü bir ürün kullanarak, ilk gün 15 dakika güneşte kalmanız kâfidir. İkinci ve üçüncü günlerde süreyi 5- 10 dakika uzatın. Bu şekilde güneşte kalmak cildinizin yanmadan gerekli melanini üretmesini sağlar.

4. Saat 11.00 ila 16.00 arasında asla güneşlenmeyin. Gölgenizin uzunluğu fiziksel boyunuza göre en kısa pozisyonda olduğu durum güneşin en tepede olduğu saat 12.00’dir. Gün ilerledikçe gölgenizin uzunluğu fiziksel boyunuza yaklaşır. Bu demektir ki güneşin tehlikesi azalıyor.

5. Çocukları bir şapka, t-shirt, UV filtereli gözlük ve maksimum koruma içeren güneşten koruyucu kremlerle korumaya alın.

6. 3 yaşından küçük çocukları direkt güneşte bırakmayın. Bebeklerin ciltleri daha ince ve kendini koruyacak yeterli melanini üretmekten acizdir.

7. Giyinik olmak insanı ışınlardan korur. Açık renkli bir giysi insanı sıcaktan (IR’dan) korur, koyu renk giysiler ise UVA ve UVB’ ye karşı koruma sağlar.

8. Unutmayın, ıslanmış beyaz bir t-shirt çok seksi görünür ama UVA ve UVB ışınlarının yüzde 50’sini geçirir.

9. Daima güneş filtreleri olan gözlüğünüzü yanınızda olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek