Bu diyet “adet”ten!

Adet öncesi sendromunu yenmek için, beslenmede birkaç küçük değişiklik yapmak yeterli olacaktır. Ayın belirli günlerinde başağrısı, el ve ayak şişmesi, sırt ağrısı, karında dolgunluk hissi, kramp ve ağrı, gaz ve şişkinlik, göğüslerde duyarlılık, kilo artışı, aknelerin artışı, bulantı, kabızlık ya da ishal, iştah artışı gibi fiziksel; endişe ve panik, şaşkınlık hali, konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık, muhakeme yeteneğinde azalma, depresyon, huzursuzluk, alınganlık ve saldırgan davranış, suçluluk duygusu, bitkinlik, görünümünden rahatsız olma gibi psikolojik etkiler görüyorsanız, sizde de her on kadından birini etkileyen PMS yani Adet Öncesi Sendromu var demek. Bazı kadınlarda bu semptomlar çok hafif iken, bazılarında günlük yaşamı aksatacak ölçüde şiddetli olabiliyor.

Bunlara dikkat!
Uzmanlar, PMS belirtilerinin egzersiz, masaj ve dinlenmenin yanı sıra dengeli beslenme ile kontrol altına alınabileceğini söylüyorlar. İşte uzmanların beslenme önerileri:

– Şeker (bal, şekerli meyve suları, çikolata ve dondurma) yemeyin.

– Gerilimi artıran çay, kahve, alkol, kolalı içecekler ve sigarayı kesin.

– Rafine olmayan tahıllar ve karbonhidratları (pilav, patates gibi), kuru baklagilleri yiyebilirsiniz.

– Protein ve yağ miktarını azaltın.

– Sebze (özellikle ıspanak) ve meyveleri artırın.

– Tuzlu ve salamura gıdalar, soya sosu, konserveler ve hazır çorbalardan, süt ve süt ürünlerinden kaçının.

– Bol su için.

– Üç büyük öğün yerine, az ve sık yenilen küçük öğünleri tercih edin.

– B6, E, C, D vitamini, kalsiyum ve magnezyum alın.

“Bu diyet “adet”ten!” için bir cevap

  1. Emniyet mensubuyum 25 yaşındayım 180 boy 95 kilo herhangi bir rahatsızlığım yok bekarım. Belirtmek isterim işimi seviyorum şok baskı altında neler yapmamı tavsiye edersiniz ya bu duyguya ne denir bende tam olarak adını koyamadım meditasyon namaz ve hafif egzersiz 10 15 dk gibi diyetteyim sizden yalnızlıkla başa çıkmanın yollarını istesem bana en samimi neler önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek