Burun kanamalarının durdurulması

Burun kanaması şikâyeti olan hastaların çok az bir kısmı (yaklaşık yüzde 10) bu şikâyetleri nedeniyle hekime başvurmakta ve bunların da çok az bir kısmı bu sorun nedeniyle hastaneye yatırılmaktadır. Burun kanamaları, hastaları korkutmak dışında çok küçük bir kısmı yaşamı tehdit edici boyuta ulaşıyor.

Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Doç. Dr. Burak Erdamar, burun kanamaları ve kanamaların durdurulması hakkında bilgiler verdi…

Kanamalar 2 şekilde görülür:

Ön burun kanamaları

Burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.

Arka kanamalar

Kanama burun deliklerinden olsa bile çoğunlukla genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipinde olan hastaların uzman Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından takibi gerekmektedir. Arka kanamalar daha çoğunlukla yaşlı kişilerde olur. Bu hasta grubu genellikle, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) olan kişiler ya da trauma geçirmiş kişilerdir.

Kuru hava kanamaya sebep oluyor

Burun kanamaları, çocuk yaş grubunda özellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava ve kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici kremi burun orta bölgesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vazelin gibi kremler sürülebilir. Genellikle gece yatmadan kullanılması yeterli olacaktır. Nemlendirici önlemlerin alınmasına karşın kanamalar durmuyorsa, hekime başvurulması önerilir.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Doç. Dr. Burak Erdamar, kanama sonrasında yorgunluk, halsizlik, göğüs ağrısı gibi şikâyetler hissediliyorsa, en kısa zamanda hekime başvurulmasının en uygun davranış olacağını söylüyor.

Ön kanamanın durdurulması

Sizde ya da çocuğunuzda burun kanaması varsa şunları uygulayın:

– Burnunuzun ucunu başparmak ve diğer iki parmağınız arasına alarak sıkıştırın.

– Başınız yüksekte tercihan oturur pozisyonda yaklaşık beş dakika bekleyin.

– Başınızın kalbinizden yüksek pozisyonda olmasına dikkat edin. Bu nedenle oturmanız ya da başınız yukarıda uzanmanız uygun olacaktır.

– Burun ve yanağınıza buz tatbik edin (bir plastik torba içerisine buz doldurarak).

Tekrar kanamayı önlemek

Kanama durunca yeniden kanamayı önlemek için şunlar yapılmalıdır:

– Sümkürmemeye dikkat edin.

– Yerden bir şey kaldırmak ya da buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayın.

– Başınızı mutlaka göğsünüzden yukarıda tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek