Çocuğu ateşlenen ebeveyn hata yapıyor

Çocuğu ateşlenen ebeveyn hata yapıyor

Yapılan araştırmalar, çocukları ateşlenen ebeveynlerin duydukları endişenin de etkisiyle bilinçsizce hareket ettiklerini ve hata yaptıklarını ortaya çıkardı.

Ebeveynlerin çocuklardaki ateşlenme karşısında duydukları endişenin, onları bilinçsizce uygulamalara sevk ettiğini ortaya çıktı.

Ateşli hastalıklar karşısında ebeveynlerin tutumu

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü tarafından, ateşli hastalıklar karşısında ebeveynlerin tutum ve davranışlarını tespit etmek amacıyla yapılan bir araştırma, ilk etapta anne ve babalar tarafından büyük bir sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinin yanlışlığını ortaya koydu.

Ateş ebeveynlere yanlış yaptırıyor

Araştırmayı gerçekleştiren bölüm doktorlarından Kayı Eliaçık, araştırmanın çocuklarda ateşli hastalık görülmesi halinde yapılan yanlışları da ortaya koyduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Araştırmada, aileler ateşi ilk tespit ettiklerinde yüzde 97,1’i giysilerini azalttığını, yüzde 90,3’ü ateş düşürücü verdiğini, yüzde 38,7’si ılık duş yaptırdığını, yüzde 16,8’i soğuk uygulama yaptığını, yüzde 5,5’i sirkeli su, yüzde 2,5’i alkol ve kolonya uyguladığını belirtti. Oysa ebeveynlerin yaptıkları bu uygulamalar ateşe neden olan hastalığı aslında daha çok tetikleyebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek