Çölyak hastaları düzenli diyet yapmalı

Glutenin çölyak hastaları için öldürücü bir zehir olduğunu belirten uzmanlar, sürekli diyet uygulandığı halde arada bir glutenli gıdaları tüketmenin bile hastaları için vahim sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunuyor.

Örneğin, arada yapılan kaçamaklar bağırsak kanseri, yutak kanseri, ağız içi tümörler, osteoporoz, diyabet, şizofreni, küçük çocuklarda büyüme geriliği gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Ancak bağırsakları aşırı derecede zarar görmüş bazı çölyak vakalarında, sürekli glutensiz diyet yapmak iyileşme için yeterli olmayabiliyor. Bu durumda bağırsaklar çalışamadığından vücut için gerekli besinler damar yoluyla veriliyor. Yani, ilaç tedavisi uygulanıyor.

Hasta sayısında gözle görülür bir artış olduğu halde bunlara yönelik un, ekmek, makarna gibi temel gıdalar maalesef ülkemizde üretilmiyor. Oysa Batı’da çölyak hastaları için özel üretilmiş un, ekmek, makarna, kek, gofret ve bisküvi gibi gıdalar marketlerde kolayca bulunabiliyor.

Çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak ve sosyal yaşamlarının zenginleştirilmesi için gıda sektöründe “sosyal sorumluluk anlayışının” yerleşmesi gerekiyor. Üreticiler çölyak hastaları için hayati bir gereklilik olan glutensiz üretime sıcak bakmalı.

Üretim aşamasında dikkat

Ancak, üretim konusunda da çok dikkatli olmak gerekiyor: Glutenli ve glutensiz ürünler aynı ortamda ve aynı araç gereçlerle hazırlanmamalı, çünkü glutensiz yiyeceklere buğday unu bulaşabilir.

Gıdaların üzerindeki etikete mutlaka “Gluten içermez” veya “İçerir” ibaresi eklenmelidir. Dernek, araştırarak, gluten içermeyen gıdaları belirleyip bir cep alışveriş kitabı hazırlamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek