Diş beyazlatırken dikkatli olun

İnci gibi dişler için her şeyi göze alıp kulaktan dolma bilgilerle diş beyazlatmaya kalkmanın diş sağlığı için büyük tehlike olduğunu belirten uzmanlar, diş beyazlatma işleminin mutlaka uzman hekim kontrolünde yapılması gerektiğini belirtiyor.

Diş beyazlatma işleminin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, “Kimyasal olarak bu ürünler içeriğinde zayıf beyazlatıcı barındırıyor. İçeriğindeki boya maddesi sayesinde dişler beyazlamış gibi görünebiliyor fakat üründeki leke giderici aşındırıcılar, diş minesine ve diş etine zarar veriyor” diyor.

Diş beyazlatma işlemi hekimlerce iki şekilde uygulanıyor:

1. Ev tipi beyazlatma işleminde ağız ölçünüze uygun kalıplar hazırlanıyor. Bu kalıbın içerisine bir ilaç konularak, beyazlatılacak dişlerin üstüne yerleştiriliyor ve günde ortalama 4–6 saat takılması gerekiyor. İşlem ortalama 10 gün sürüyor.

2. Ofis tipi beyazlatma işlemi ise lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılıyor ve yaklaşık bir saat sürüyor. Beyazlatma işleminin ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yeniden uygulanması gerekebiliyor.

Dişlerde leke yapan besinler nelerdir?

Soda ve kolalı içecekler: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yapıyorlar.

Kırmızı ve beyaz şarap: Kırmızı şarap yoğun rengi, beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde lekeye neden oluyor.

Kahve ve çay: İçerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeniyle dişlerde leke bırakıyorlar.

Meyve suları: Havuç suyu ve vişne suyu gibi “kromojenic” içerikli gıdalar da diş lekelerine sebep oluyor.

Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek